| danidni a întrebat:

Am un Volkswagen Passat b6 2006 si am un far ars, din ala cu cornering daca știți si voiam sa va intreb daca le pot schimba pe acestea si sa imi pun faruri normale fara cornering

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca e nevoie de o codare ca sa nu ai erori. Intreaba un specialist in VCDS (diagnoza).

| relian a răspuns:

Nu stiu despre ce vorbesti,dar daca ai faruri care bat dupa colt laughing atunci trebuie sa reprogamezi calculatorul masinii,sa pui faruri normale cum zici,desi si alte tot normale is,ca de erau anormale nu le mai puneau aia pe masina laughing
Farurile de care spui tu,asta daca e ce cred eu au in ele module electronice care is conectatet cu calculatorul masinii,odata eliminate masina nu mai stie sa aprinda alte faruri,chiar de ai schimba sa pui tot faruri ca alea,trebuie sa pui modulele din farurile tale,ori daca pui module noi, trebuie sa programezi masina iar.

Deci te costa si nu face oricine asa ceva, ma refer nu gasesti la orice colt sau orice service poate face programari, uneori doara reprezentanta face, deci nu merita.

Ai un far ars ce anume s-a ars la el, becurile sau ce anume? E mai simplu sa schimbi un bec decat sa te complici aiurea.

| danidni explică (pentru relian):

Pai si eu tot asa i-am zis la mecanicul la care m-am dus, sa schimbam doar becul si el spune ca nu merge ca e partea electrica a farului arsa si alte cacaturi si a zis ca ma costa 1000 de lei. Nu am banii astia asa ca am refuzat. Si culmea e ca azi imi expira si itp ul si sunt disperat, masina inca e la mecanic ca are bara data jos si nu a avut timp sa mi-o puna la loc. Te rog sa ma ajuti daca poti, chiar suna-ma : 0725292027

| relian a răspuns (pentru danidni):

Nu am cum sa te ajut,eu locuiesc in America,intru pe aici asa sa mai vad ce fac romanii,mai citesc una alta,mai dau un raspuns daca stiu,mai pierd timpul pe aici cand am timp liber.
Daca erai aici te ajutam cu placere,asta fara sa dai nimic,eu ajut oamenii daca pot cu cat pot.
Suna mecanicu intreaba ce anume s-a ars,s-a ars modulul sau balasterul,asa intreaba-l si vezi ce spune.
Inca ceva,sa nu dai bani inainte nimanui,iar inainte dea da drumu la o reparatie vorbeste clar cu ala,daca repara si rezolva il platesti,daca nu,atunci nul platesti,asa sa vorbesti mereu pentru orice.
Imi pare rau nu am cum sa te ajut mai mult.Tu nici macar nu stii exact ce piesa este arsa.
Daca stii cauti si vezi cat costa,stii ce masina ai ce an, ce model, ce motor, ai faru acolo, ai part numberu pe far scris, deci stii f bine ce trebuie sa cauti.