| Valyasdfg a întrebat:

Salut mai "tepeistilor" o întrebare pentru voi!

BMW E39 525d 2001-2003 sau Volkswagen PASSAT B6 2006-2008?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Passatul.
Nu vad de ce ai da bani pe un BMW vechi de 18 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici una.
E39 e mare degeaba, ca aluneca ca pe patinoar, iar impozitul e nejustificat de mare. Piesele scumpe.
B6 e un rateu marca VW, probleme cu frana de mana, cu turbina, injectoarele, pompa de ulei, instalatia electrica si altele. Mai bine tii doua bmw-uri, ca macar nu te lasa pe jos, ca Passat. Suspensia e mediocra, service-ul este complicat.
Nu inteleg cum oscilezi intre o masina de 2000€ si una de 3500, dar din clasa asta iti pot recomanda Octavia 2 sau Alfa 159.

| boss97 a răspuns:

Păii...
La Bmw sunt mai scumpe piesele decât la passat, dar bate cam la același consum ca și passat-ul, nu sunt chiar așa de defectuase bmw-urile.
Cât despre passat, modelele de b6 fabricate până în 2010, mă refer la cele cu motoare de 2.0 diesel au probleme cu injectoarele și turbina.
Ți-aș recomanda un passat b6 cu motor de 1.9 diesel, sunt mai reușite, nu am auzit pe nimeni să se plângă de acest tip de motor.Are un prieten passat b6 din 2010, cu 300.000 de km și merge brici, aici contează și de cum o îngrijești, la cât timp îi schimbi uleiul și celelalte, dar am zis 2010, nu 2006 sau 2008, plus că cele din 2010 au și BlueTehnologie, asta însemnând că au consum mic și motoarele sunt și mai economice, asta depinde și de stilul tãu de mers, că dacă pleci cu 3000 de pe loc, și acul de la motorină o ia la galop?
Și orientează-te la cumpărarea unei mașini în funcție de preferințele tale.
Baftă!