| ColT a întrebat:

Am un vw polo 1.4 care are scris pe talon ca pot pune doar jante de 13. In cartea masini scrie ca se pot pune si jante de 14. Cum fac cand o inscriu sa imi treaca in talonul nou ca pot pune si jante de 14 pe ea?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Te duci la RAR cu cartea si ceri sa ti le omologheze si sa iti dea talon cu specificatiile din cartea masinii, normal ar trebui sa fie si in talon tot ca in carte dar se mai intampla sa nu fie. Nu fa prostia sa mergi cu ele asa cum zic cineva mai sus fiindca ramai fara talon. Orice filtru ARR prima oara controleaza la roti si mai ales cu legea cauciucurilor de iarna... zilnic opresc prin Bucuresti si pe europene... deci ai toate sansele sa ramai fara talon si cu amenda uriasa!

4 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Normal dupa lege nu poti sa iti pui alta marime decat cea scrisa in talon sau cartea masini! Si daca schimbi talonul sau cartea tot marimea acea tie disponibila! Daca pui alta marime decat prevede legea atuncea risti o amenda si iti ia talonul!

| ombladon a răspuns:

Poti pune si asa, nu te verifica politia pe la roti, asa am si eu de veo 3 ani laughing

Răspuns utilizator avertizat
| leonardobz a răspuns:

In certificatele noi nici nu mai scrie ce anvelope ai voie... se pot omologa la rar aproape orice dimensiune contra cost vist my blog http://useful4you.blogspot.com