| anonimusss12 a întrebat:

Salutare Lumee Help me De curand mi-am achizitionat o masina vw polo Toata bune ok numai cauciucurile nu corespund cu ce scrie in talon. Iar aici la noi este jale cu gabori janta si cauciuricile actuale sunt 175/70 R13 iar in carte am 175/65 R13 intrebarea mea este pot pune cauciucuri175/65 pe acele jante de 175/70 adica ma gandesc daca sunt escompatibile Thanks

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da. Dimensiunea de capatai a unei jante sau anvelope este cifra 13 in cazul tau si exprima diametrul in inchi. Acesta trebuie sa fie obligatoriu la fel. Indicativul 65 si 70 este inaltimea balonului in procente in raport cu latimea anvelopei. Ambele se potrivesc perfect pe janta care o ai.

2 răspunsuri:
| nikname a răspuns:

Trebuie sa ai fix ce scrie in talon.

| anonimusss12 explică (pentru nikname):

Da si in talon scrie 175/65 r 13 si jante este 175/70 r 13 merge sa pun cauciucuri de 65 pe janta de 70?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonimusss12):

Da. Dimensiunea de capatai a unei jante sau anvelope este cifra 13 in cazul tau si exprima diametrul in inchi. Acesta trebuie sa fie obligatoriu la fel. Indicativul 65 si 70 este inaltimea balonului in procente in raport cu latimea anvelopei. Ambele se potrivesc perfect pe janta care o ai.