| antonel18 a întrebat:

Va salut, o sa intru direct in subiect.
In talonul masinii (bmw e91 - 2009 lci) scrie la sectiunea de mentiuni (jante) cu diferite marimi, cum ar fi - anv - opt. fata - 225/40r18 8jx18, spate - 255/35r18 8.5jx18, 205/55r16 si 225/50 r16.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Pe stalpul soferului sunt inscrise pe o placuta metalica si alte dimensiuni cum ar fi 225/35 r19 // 255/30 r19 dar si niste jante cu r17.
Pot pune pe masina r19 fara sa am probleme cu politia? Sau trebuie sa ma duc la rar si sa-mi adauge la mentiuni alte dimensiuni de jante?
O alta intrebare este legata de acel "j", am observat ca sunt multe jante ce au 7, 5j, 8j si asa mai departe, daca eu am trecut in talon 8.5 j pe spate, acesta este maximul pe care-l pot pune? Sau e de fapt indicele pe care trebuie sa-l pun fara a avea alt ceva de ales?

1 răspuns:
| KR0N5TADT a răspuns:

Legal, poți monta doar dimensiunile trecute în talon. Pentru alte dimensiuni trebuie omologare RAR.
Ilegal, montezi ce vrei, cu riscurile de rigoare.