| Delocimportant a întrebat:

Am un Wv Golf, din anul 1994. De cateva zile, la roata din stanga fata, se aude un huruit in momentul in care iau un viraj mai strans, si daca viteza e de peste 40 km/ h. Care poate fi problema, si cat m-ar costa?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi un rulment daca:
-huruie si pe drept
-face tot mai tare, cand creste viteza.
Poate fi planetara daca cloncane in special cand virezi la maxim, si accelerezi.
Rulment am schimbat eu ieri la a mea, huruia puternic de la 60km/h in sus, si tacea in curbele stranse (in care aveam viteza), la stanga. In curbele la dreapta, facea cel putin la fel de tare.
A fost rulmentul de pe stanga, a costat 33 de lei, manopera nu m-a costat nimic, ca am atelier. Cu vreo 50-60 de lei, se face lucrarea, la un mecanic 'de cartier'. Se demonteaza roata, etrierul, discul, port-fuzeta, pivotul si suruburile de la telescop, sau in cazul meu, am scos cu tot cu telescop si arc, ca nu are suruburi la prinderea port-fuzetei pe telescop.
Eu am Opel, dar sistemul e aproape identic si la Golf 3.

| LTAA a răspuns:

E masina prea veche, asta e problema