| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Am si eu o problema cu un golf 4. Am un zgomot pe dedesubt se aude de parca trece un avion. Specific ca am fost la un mecanic si mi-a zis ca placutele sunt foarte vechi. Zgomotul il face si la franare mai brusca. Dar problema e ca si la viraje mai accentuat se aude la viraj stanga un fel de scartait. E posibil scrataitul sa vina la viraj tot din cauza placutelor?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E posibil scratitul sa vina la viraj tot din cauza placutelor?"

da, este și in cazul ăsta schimbă-le urgent

| Alive99 a răspuns:

La viraje? Se aude scartait? Este posibil sa fie dusa directia, in cel mai "rau" caz sa fie pe partea bucselor. Explica la mecanic si intoarce-te sa imi spui daca am avut dreptate sau nu.Mentionez ca am avut aceeasi problema la un Fiat.

| B_Elvis_Alexandru_1990 explică (pentru Alive99):

Salut. Am schimbat placutele, problema cu zgomotul in viraje era din cauza cilindrului dreapta spate ramasese blocat, etrieru nu isi mai facea treaba era ingripat. Iar acum mai am un scartait tot la roata dreapta spate. Mecanicu mi-a spus ca o sa il am pana se aseaza bine placutele pe discul de frana. Oare asa o fi?

| Alive99 a răspuns (pentru B_Elvis_Alexandru_1990):

Da,mecanicul nu te-a mintit.Etrierul are doua chestii pe care culiseaza, probabil unul din ele nu se mai retragea. Oricum, scartaitul va disparea, face asa pentru ca placutele sunt noi.Bafta in continuare