| AndrewR a întrebat:

Am vandut o masina in alt judet. S-au facut toate actele necesare, s-a scos fiscalul si s-a dat noului proprietar, s-a instrainat certificatul. Acum, persoana respectiva o are la vanzare cu aceleasi numere de inamtriculare. Intrebare ar fi, trebuie sa merg la poliție si sa declar ca a fost vanduta ca sa nu ma trezesc cu vreo amenda sau ceva pe viitor? Daca da, aveti idee cum trebuie procedat? Mulțumesc

38 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

"Pentru a nu ne mai contrazice, luni o sa-l intreb pe seful de la inmatriculari si o sa ne lamurim"

Ce ti-a mai zis seful ed la inmatriculari? Te-a lamurit ca am dreptate?

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Am avut alte probleme de rezolvat. Nu m-am intalnit cu el. O sa-l intreb candva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

"Pentru a nu ne mai contrazice, luni o sa-l intreb pe seful de la inmatriculari si o sa ne lamurim"

Ce ti-a mai zis seful de la inmatriculari?
Te-a lamurit ca am dreptate?

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai dreptate. Doar chiar tu ziceai ca nu vrei sa mai continui.
Eu am vandut masina, mi-am luat numerele si le-am pus la masina noua.
Explicatie ca nu ai dreptate (primita de la inmatriculari).
Daca eu imi cumpar masina noua, apoi dupa 3 saptamani vand masina veche, cum ma pot incadra in cele 90 de zile, cat am dreptul sa circul cu numere rosii, daca cel care a cumparat masina mea merge cu transcriera pana la peste 75 de zile si sa folosesc numerele de inmatriculare de la masina veche?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Ți ai luat numerele după ce a transcriso omul pe numele lui și i-a pus alte numere negre. Că despre asta era vorba.

PS. Vrei numerele de la mașină veche aștepți până noul proprietar o transcrie.
PS2. De ce ai fost la înmatriculări? Nu a funcționat aia cu biroul unic cu care îl zapaceai pe om?

Sa fie clar, nu poți scoate numere roșii în procesul de transcriere a unei mașini deja înmatriculate în România.

Hai întreabă pe nenea șeful de la înmatriculări. Păstrez întrebarea salvată în continuare până îl întrebi și mai verific constant.

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Tu stii ce am facut? Nu, acela era din alt judet si a primit numere rosii.
Cand am transcris masina inca nu era acest birou.
Am dat exemplul, dar nu ai inteles ca nu poti astepta mai mult de 90 de zile?
Nu mai inreb nimic. Si nici nu mai discut cu tine pe aceasta tema. Nu vreau sa cad in penibil.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Mașinile deja înmatriculate în Ro nu primesc numere roșii. Punct.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Fii atent.
Am pus ei întrebarea pentru tine pe softpedia. Acolo e un forum unde lumea știe ce răspunde nu un forum de copii. Deja în primele 30 min 7 oameni mi au dat dreptate. Nu se dau numere roșii în procesul de transcriere.

https://forum.softpedia.com/......n-romania/

Să urmărești și tu topicul, oamenii de acolo știi ce spun.

Tu pe de altă parte nu ai înmatriculat niciodată o mașină și nu știi ce vorbesti. Dreptate ai când zici că nu mai discuri sa nu cazi in penibil.

Hai că am rezolvat și problema asta definitiv.