| Vilciu_Marian_1984 a întrebat:

Am voia sa pun lumini ambientale, fara sa imi spui politia ceva daca ma opreste? Opel astra j2013

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Lumini ambientale de interior precum au modelele de varf de la Mercedes? acum au si alti producatori dar daca zic bine Mercedes a lansat moda aceasta, asa cum Audi a 'promovat' prima oara semnalizarile pe OLED
Daca e vorba de asa ceva : https://www.youtube.com/watch?v=1Imj0k8LW4Y cu siguranta este legal.
Daca e ceva de genul iluminat puternic si albastru si pe rosu sau alte culori stridente in zona picioarelor care seara iti bat in ochi, nici sa nu te gandesti; eu nu ma gandesc daca este legal sau nu ci ma gandesc daca imi perturba spectrul vizual in vreun fel, clar mi-as face rau singur si atunci de ce as folosi ceva care ma distrage?

Omule ai un Opel, bucura-te de el, daca nu a venit din fabrica cu anumite dotari fie ca nu erau la acea data (de fabricatie) fie nu era pe acea echipare, nu are rost sa faci masina pom de Craciun!

La moda este acum si a fost si inainte sa fie o moda, ca masinile sa fie cat mai CLEAN, soferii si pasionatii de tuning exterior/interior inteleg ce reprezinta clean in automobilism.
Simplu si placut, fara incarcari inutile.

Eu sunt mai mare de ani ca tine, am vazut schimbarile de la deceniu la deceniu in moda/ tendinta in materie auto al tuningului amatoricesc, am prins si perioada meltenilor care aveau sigla Nike pe luneta aplicata pe Dacia 1300, alaturi de 'tunnerii' care aveau pe o tigaie diesel de 75 CP aplicate stickuri de la Momo, brembo, sparco, NGK cand ei avea volan din piata etc, am vazut si prins si moda jantelor tip spinner pe masini care mai de care mai caraghioase, am vazut si masini tunate perfect si masini uratite prin aplicarea unor elemente aiurite.
Am vazut ca multi erau pasionati de NFS sau Fast and Furious si de acolo s-au inspirat cu anumite proiecte, unele reusite altele nereusite.
Dar a trecut moda celor spuse de mine mai sus.
Clean e ce trebuie, adaugarile inutile de bling blinguri si prostioare nu aduc niciun plus nici estetic nici ca si valoare!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe interior poți pune ce lumini dorești, atât timp cât luminează spre interior.
Nu e nevoie de omologare decât la luminile din exterior.