regis
| regis a întrebat:

Aproape zilnic aflam despre accidente in care mor oameni izbindu-se cu masinile de copaci, uneori vinovati, alteori nu. Credeti ca taierea copacilor ar fi o solutie? Oare impactul taierii unor plopi asupra mediului este mai important decat salvarea unor vieti omenesti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca in foarte multe tari comunitare este interzisa plantarea pomilor pe marginea drumurilor, tocmai, pentru ca impiedica vizibilitatea.eu nu stiu care este legislatia in romania, dar te asigur ca este unul dintre marile probleme atunci cand este vorba de accidente, unii oameni vorbesc in necunostinta de cauza mai ales ca in romania nimeni nu are interes sa faca vreun studiu real despre impactul arborilor riverani si accidente.si cu gardurile se intampla acelasi lucru, o norma europeana impune anumite reguli cand e vorba de constructia unei case sau al unui gard, daca distanta dintre acestea si sosea este mai mica de 4 metri, e vorba de materialele din care se construieste gardul si opacitatea acestuia. vorbesc din proprie experienta pentru ca locuiesc la cativa metri de sosea si a trebuit sa respect legile care sunt extrem de dure.

30 răspunsuri:
| jhonny111 a răspuns:

Ai dreptate regis, nu sunt contra naturii dar cred ca ar fi o idee taierea copacilor de pe marginea strazii, la cat se defriseaza in paduri... plus la cat pamant este pirlog se poate acoperi ca altii plantati, cat despre cei care cred ca poti sfarsi intr-un pom doar din cauza teribilismului, betiei etc..., nu este chiar asa, pentru a face accident nu trebuie neaparat sa fii vinovat, cu viteza recomandata iti poate aparea ceva in fata iar primul instinct este sa tragi de volan(in pom) iar daca nu ar fi, ai pune frana si ajunge undeva si te-ai opri nu in cazul cu pomul sa te refuze si smurdu sau poate pe timp de noapte vine cineva din fata cu faza lunga si profita ca nu ai lumini bune ca el (xenoane)si te orbeste, nu mai vezi nimic, iesi dupa carosabil si te infigi iar in pom si daca nu ar fi tot asa.
Asa ca sa intelegeti ca sa faci acident nu trebuie neaparat sa fii tu de vina mai sunt si alte cazuri