| ClaudiuM1997 a întrebat:

Are cineva de aici Seat EXEO? O parare despre masina asta?

Răspuns Câştigător
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Exeo este copia lui A4 B7 dar cu motorizari Common-Rail, nu Pump-Duse. Per total e o masina ok, la limita decentei. Daca iti place ia-o, am condus a4 b8(cu motorizarile de pe Exeo si am ramas uimit, mai ales cu cutia CVT care nici nu o simti cand schimba)

| ClaudiuM1997 explică (pentru Începătorul988):

Gandeste-te ca eu am bora 1.9 tdi 101cp si pentru mine e mai mult decat decenta si vreau si eu ceva mai nou si spatios. Multam de sfat. Stiu ca ai avut multe 2.0 tdi. Ceva probleme cu DPF prin oras?

| Începătorul988 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Da. Dar il poti anula, la common rail se infunda DPF'u prea des.
Eu unul nu am avut probleme cu 2. 0tdi pump duse, si am avut si cele mai "stricacioase" motoare, cele de 2.0 170cai cu injectie Siemens. Mi se par mai fiabile pump-duse fata de CR.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca te referi la prima generatie, ei bine, masina la baza este un Audi A4, cu mici modificari la interior (Interior de A4 cabrio) iar la exterior e putin modificat de cei de la Seat.
Partea mecanica este de A4B7 iar motorizarile sunt de A4 B8.

| ClaudiuM1997 explică (pentru OldSoul):

La prima generatie ma refer.Pe scurt vreau sa imi iau ceva diesel mai spatios si optiunile mele sunt Exeo 2.0 TDI sau mercedes C class 2.2 CDI.Pe scurt mercedesu e mai bine construit si mai de calitate dar are si intretinerea dubla (piese, impozit, etc).