| Inkx a întrebat:

As vrea sa dau de permisul pe categoria A2 la anul in primavara. De poligon nu-mi fac griji, in schimb ma cam stresez cu traseul. Si as vrea sa stiu, mai detaliat, cum se desfasoara acesta? Stiu ca instructorul e pasager pe motor. Dar indicatiile politistului iti sunt comunicate tie personal prin casca sau instructorului care dupa aceea iti spune tie? Presupun ca instructorul nu are dreptul sa intervina si sa te ajute, dar avand in vedere ca politistul e in masina si instructorul e cu tine pe motor, presupun ca mai intervine, nu? Daca iti iei sala si pici examenele practice, mai trebuie o data sa dai sala? Daca iti iei sala si poligonul, pici traseul, mai trebuie sa le dai pe toate iarasi? Sau doar traseul? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Instructorul are voie sa intervina, si este obligat sa intervina in cazul in care:
-te panichezi
-executi o manevra ce poate cauza accident/vatamarea cuiva etc
Instructorul doar iti da indicatii asupra traseului: pe unde sa mergi, cum sa te orientezi, la ce sa fii atent, el nu iti va spune "aici semnalizeaza cand faci curba ca altfel te penalizez" sau altele asemanatoare. Instructorul are o serie de lucruri de "bifat" in timpul traseului tau, fiecare greseala se va penaliza cu puncte, daca depasesti numarul maxim de penalizari ai picat traseul.
Din cate stiu daca pici sala, mai dai o data sala, daca pici traseul, mai dai o data traseul, nu pe toate inca o data.