| inferno91 a întrebat:

Ati auzit ceva de noua amenda de centura?
Geva in genul de 15 mil daca te prinde ca nu o ai.
Este adevarat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Astfel, pedepsele pentru nepurtarea centurii de siguranţă şi a căştii de protecţie, la motociclişti şi mopedişti, vor creşte de la amenzi de 160-240 de lei în prezent, la 720-1.600 de lei. Punctele de penalizare pentru această sancţiune vor fi de asemenea majorate, de la 2 la 6. Şoferii vor fi de asemenea traşi la răspundere şi pentru copiii care îi însoţesc în maşini şi nu poartă centura de siguranţă sau echipamentele omologate.
Dar stai incet ca inaca n-a fost promulgata legea.

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mi se pare ca da, dar se aplica si puncte de penalizare si amenda.
Si centura se poarta de fiecare data cand te urci la volan.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ar fi o aberatie, inseamna ca toata lumea va merge cu trenul sau cu autobuzul

| Americanlife a răspuns:

Posibil