| anonim_4396 a întrebat:

Primesc amenda si pasagerii care nu poarta centura de siguranta? Caci am auzit ca s-ar fi modificat codul rutier. Si cat ar fi amenda?

4 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

In legislatia rutiera romana se spune ca pasageri trebuie sa ocupe locurile prevazute cu centura de siguranta si cei din spate sunt obligati sa le foloseasca daca autovehiculul este dotat cu centuri de siguranta

| alex2009 a răspuns:

Dupa cate stiu eu da si este obligatorie centura chiar daca nu stai pe locurile din fata

| EUSIATIT a răspuns:

Da ei primesc amenda cam 50 de ron depinde de politist iar soferu puncte de penalizare

| cooler a răspuns:

Pasagerul din dreapta primeste amenda iar soferul, pe langa amenda va primi si puncte de penalizare! Amenda este de 120 RON sau 60 de RON in 48 de ore, cu exceptia minorilor care au varsta cuprinsa intre 14-17 ani. Conform art. 11 alin. 3 din O. G 2/2001 vor primi jumatate din jumate. Adica 30 RON in 48 ore. Pasageri din spate nu vor primi amenda! Tata este in politie si de aceea stiu tongue