| anonim_4396 a întrebat:

Ati avut permisul suspendat? Si din ce cauza?

Răspuns Câştigător
| m4them4tic a răspuns:

Am permis de aproape 2 ani, timp in care am condus destul de mult, aproape ca m-am plictisit.Nu m-a oprit politia pana acum decat de 2 ori, odata pentru ca nu imi functiona un far si alta pentru un control de rutina. Pot spune ca am avut destul noroc si am scapat de "trageri pe dreapta" dar asta si datorita mie, pentru ca sunt destul de prudent si nu sunt o "blonda la volan", ma descurc destul de bine, chiar foarte bine. Sper ca pe viitor sa evit problemele legate de politie, accidente si alte nenorociri.
App...in tot acest timp am "ucis" doua pisici sinucigase, cred ca erau emo, una mi-a sarit in fata si nu am avut cum sa o evit, am calcat-o cu roata dreapta-spate si cealalta nu mai vroia sa iasa de sub masina, statea exact pe mijlocul masinii dar cand am plecat de pe loc si-a bagat capu exact sub aceeasi roatabig grin...eu nu am nicio vinalaughing

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu. Din cauza ca inca nu m-au prins.

regis
| regis a răspuns:

@DaNy - inainte sa le atragi atentia celor care nu discern intre anulare si suspendare, ar trebui sa discerni tu intre suspendare si sustragere.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu am avut permisul suspendat, dar am primit cateva amenzi pentru ca nu am purtat centura de siguranta sau pentru depasire de viteza in localitate.

| CosteaVlad a răspuns:

Nu l-am avut suspendat până acum; oricum, am permisul de 8 luni de abia big grin. Dar acum dacă ye să o luam sincer şi pe bune, pentru depăşirea vitezei maxime admise în localitate (care mai nou la mine e de 30/h conform unor indicatoare proaspăt montate, deşi drumul permite lejer să mergi şi cu 90, dar în fine, ca la noi la nimeni), neacordarea priorităţii la pietoni şi pentru contrasens cred că cel puţin de 2 ori pe săptămâna ar trebui să mi se suspende permisul... laughing. Acuma mai e şi faza că e sau nu e prin preajmă curcanu' când comiți contravenția...hee hee

| Vizitiul a răspuns:

Tocmai am scapat de "semnul prostului", pana acum nu am avut parte de experiente de acest gen si sper sa nu am niciodata! Multi nu fac deosebire intre suspendare si anulare. In urma suspendarii permisul poate fi sustras pe o perioada de 30-90 zile, urmand ca dupa ispasirea pedepsei sa fie restituit posesorului. In momentul in care se anuleaza nu o sa-l mai primesti inapoi doar dupa o noua examinare, prin urmare, vei poseda un permis nou. Am deviat putin de la subiect, o sa postez ce am luat de pe site, ceva folositor, zic eu:
Art. 230. - Permisul de conducere se retine în urmatoarele situatii:

a) când titularul a cumulat cel putin 15 puncte de penalizare într-un an;

b) când titularul a cumulat cel putin 10 puncte de penalizare în decurs de 6 luni de la data expirarii duratei de suspendare;

c) când titularul se afla în una dintre situatiile prevazute la art. 77, art. 78 alin. (2), art. 79 alin. (1), (3) si (4) si la art. 81 alin. (1) din ordonanta de urgenta;

d) când titularul acestuia a savârsit una dintre infractiunile prevazute la art. 178 sau 184 din Codul penal, daca acestea au fost comise ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale privind circulatia pe drumurile publice;

e) când prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva împotriva titularului acestuia s-a dispus interzicerea drepturilor prevazute de art. 64 lit. c) ori art. 112 lit. c) din Codul penal;

f) când fapta conducatorului de autovehicul sau tramvai a fost urmarita ca infractiune prevazuta de ordonanta de urgenta, iar procurorul sau instanta de judecata a dispus înlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;

g) detinatorul nu a preschimbat permisul de conducere, emis anterior datei de 1 decembrie 1996, cu ultimul model aflat în uz;

h) la schimbarea numelui ori a domiciliului titularului;

i) când titularul a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie pe drumurile publice de catre o institutie medicala autorizata;

j) când prezinta modificari, stersaturi, adaugari ori se afla, în mod nejustificat, asupra altei persoane;

ca) când este deteriorat;

l) când titularul a savârsit una dintre contraventiile prevazute la art. 231.

Art. 231. - (1) Permisul de conducere se retine de catre politie o data cu constatarea faptei, potrivit art. 98 lit. d) din ordonanta de urgenta, în urmatoarele cazuri:

a) conducerea unui autovehicul sau tramvai sub influenta bauturilor alcoolice sau a substantelor ori produselor stupefiante sau medicamentelor cu efecte similare acestora, daca este constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice certificate;

b) conducerea vehiculului cu defectiuni tehnice grave la sistemul de frânare sau la mecanismul de directie, daca sunt constatate de politie împreuna cu specialistii institutiilor abilitate;

c) depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice certificate;

d) nerespectarea regulilor de trecere la nivel cu calea ferata prevazute la art. 170 alin. (1) lit. a) si b) din prezentul regulament;

e) nerespectarea semnalelor politistilor la trecerea coloanelor oficiale sau intercalarea ori atasarea la o astfel de coloana;

f) neoprirea la semnalul regulamentar al politistului, în scopul sustragerii de la control, daca a fost necesara urmarirea pentru oprire;

g) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului, a regulilor privind prioritatea de trecere ori a celor de depasire, daca prin aceasta s-a produs un accident.

h) neanuntarea si/sau neprezentarea la unitatea de politie competenta, în 48 de ore de la implicarea într-un accident, daca acesta a avut ca urmare pagube materiale.

| florinel_8849 a răspuns:

Nu si nu doresc

| dean a răspuns:

Nu l-am avut, dar intr-o seara nu aveam numarul pe spate de la masina si decar sa-mi ia talonu si o amenda, am fugit de ei. Nu m-au prins fraierii, hahaha!

| mihaa a răspuns:

Dar tu l-ai avut marius?big grin, eu din pacate nu am permis, in urma cu ceva ani am facut pe soferita( era masina prietenului meu care mai tarziu mi-a devenit sot) si am intrat cu masina din pom in casa si de atunci mi-e frica sa conduc masina, poate pe viitor imi fac curaj si voi face scoala de soferii

| mihaa a răspuns:

Marius exista o vorba in poporbig grin mai bine incet si sigur, decat repede si la dracubig grin, ce sa zic, sper ca in cazul tau sa fie doar o vorba din popor, te pup miha

| alex1991 a răspuns:

Eu acum imi ispasesc pedeapsa:d il am suspendat pe 90 de zile pentru ca veneam de la un chef si bausem putin. am avut 0. 35 in aerul expirat. Stie cineva daca pot sa dau testul acela pentru micsorarea perioadei la 30 de zile? Avem si permisu de mult ce sa spunlaughing aproape 7 luni:p
Sper sa nu fiti in situatia mea niciodata!

| Nic a răspuns:

Nu inca(il am si de foarte mult timp -3luni big grin )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da @mihaa si in prezent il am suspendatlaughing Asta e a 3-a oara. Mereu din aceiasi cauza: viteza excesiva. Nu am avut accidente, conduc foarte bine am ani de motorsport, performanta, doar ca depasesc cu mult viteza legalahappy Nu ma pot abtine, max 10 de km conduc bine, pe urma ma plictisesc si accelerez, depasesc tot ce prind.
@mathematic -Calca animalele! Ce tu ai intrat in cusca lor? Care pe care prindelaughing Eu am o placere cand lovesc un caine, pisicile cand le vad in fata mea accelerez la maxim. Si ma oftic cand scapa. I-am luat la o baba pisica dupa trecerea de pietoni, s-a dus pisica ca o minge de tenis. Uite pisica... Nu mai e pisica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, m-a rupt un dobitoc foarte grabit intr-o intersectie. avea semaforu rosu, eu de o strada in apropierea semaforului am vrut sa ies.pe prima banda a oprit o duba sa ma lase sa ies.cand ieseam din ambreiaj sa ma asigur dupa duba sa nu vina ceva, un genial sofer de bmw negru mi-a luat aripa.si bineinteles, am picat cu neacordare de prioritate. 3 luni suspendare, 6 puncte, amenda 180 de lei in 48 de ore, masina in service(noroc cu casco fara fransiza ca ma omorau)