| Yoe a întrebat:

Azi am cumparat un motor electric de 24 de volti si merge pe 10 amperi...stie cineva cam cati watti are? funda.

Răspuns Câştigător
| LucianStroe a răspuns:

Puterea = tensiune inmultit cu intensitate deci 24 ori 10 adica 240 watti

| viotedy a răspuns (pentru LucianStroe):

Nu e chiar asa.am un motor de 24 v, 2 baterii de 12 amperi fiecare si el are 250 w.si el probabil are 2 baterii de 10 amperi si nu iese socoteala.

| ombladon a răspuns (pentru viotedy):

Esti praf, puterea motorului nu are treaba cu amperajul bateriei, poate fi o baterie de 24V 100Ah, motorul tot 250w o sa aiba...

| viotedy a răspuns (pentru ombladon):

Eu i-am spus lui-LucianStroe-referitor la raspunsul lui.24*100 ar fi egal cu 2400 w, dupa exemplul tau si dupa raspunsul lui. daca crezi ca e corect asa, sa fii sanatos.si toate motoarele de 24v dupa tine au 250w, se intelege.

| ombladon a răspuns (pentru viotedy):

Nu,toate motoarele care la 24V consuma 10A, au 240w, indiferent de amperajul bateriei.

| viotedy a răspuns (pentru ombladon):

Deci camioanele cu motor de 24v merg cu 10 Ah? sunt motoare de 24v de-200w,250w,350w,500w,1000w,3200w(de mercedes)...

| ombladon a răspuns (pentru viotedy):

Ma,dar greu de cap mai esti...beleste ochii mai bine la ce am zis eu "toate motoarele care la 24V consuma 10A, au 240w" ce *** nu intelegi? Nu am zis ca toate motoarele de 24V consuma 10A, am zis ca toate motoarele de 24v care consuma 10A, au 240W.

| ombladon a răspuns (pentru viotedy):

Acum am observa, ce motor de 3200w de mercedes visezi tu? laughing
La ce foloseste acel motor?

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iti reamintesc ca, motorul nu merge pe 10 A, ci consuma acest curent. Pentru raspunsul la intrebarea ta glumeata, trebuia sa specifici si daca motorul este de c.c sau c.a.