| Yell0w a întrebat:

Bmx-ul se poate vopsi si cu vopsea in loc de spray? Arata la fel ca si cu spray-ul? Vopseaua sare?

10 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pentru o bicicleta vopseaua profesionala costa aproximativ 100 de lei nu este mult de vopsit dar eu zic ca cel mai bine este sa te duci la un atelier profesionist, sa iti dea cu vopsea intr-o cabina de vopsit profesionala, cu pistol si compresor, apoi sa usuce vopseaua cu infrarosu si apoi sa iti dea cu lac prin acelasi procedeu, eventual si sablata inainte si 10-15 ani va rezista 100% este mult mai rezistenta decat vopseaua originala, sau daca oferi 150 de lei vopsita in camp electrostatic... si te-ai scos!

| mgtow a răspuns:

Daca ii dai cu pensula se vede ca naiba de urat dar daca o duci la un atelier si ii trage o vopseala in cabina cu pistolul ramane lux numai ca e cam scumpa operatiunea.

| andrei47 a răspuns (pentru mgtow):

Am un bmx, as vrea sa ii vopsesc pedalele, jantele, piesele astea minore in afara de glidon si cadru in alb, as utea cu vopsea normala de pentru metal daca as face cu pistol de vopsea? deoarece am pistol de vopsea de ala mic ce se pune la compresorul de aer.

| mgtow a răspuns (pentru andrei47):

Mult mai bine daca il ai, slefuiesti bine apoi speli si aplici stratul final care iti place.

| EcstasyW a răspuns:

Esti prea prost daca vopsesti bmx-ul cu vopseahappyvopseaua se vede alfel sprayul se vede mai frumoswinking

| tomyk a răspuns:

Da se poate, dar daca il vopseti neprotejat(adica mai bine il vopseti pe bucati)ai manjito...Dar mai bine nu o vopsi tu cu spray, lasa un prieten care se pricepe la asa ceva pentru ca el iti poate face modele si alte minuni pe bmx in afara clasicului strat de spray.

| crazystorm a răspuns:

Vopseaua nu ai cu ce sa o dai ca sa iasa un strat uniform o sa iasa un **** cu vopsea

| xStres a răspuns:

Se poate dar arata oribil.

| GanduriRatacitoareInUniversulGanditor a răspuns:

Spray-ul e uniform, vopseaua lasa umflaturi si urme de la pensula.

| itamulli a răspuns:

Eu as spune sa dai cu hartie abraziva(smirghel) si freci bicicleta pana se duce vopseaua de pe ea, dupa ce ai terminat ei un spray(culoarea favorita) si dai pe ea la o distanta de 30 cm.Inainte de asta ar trebui sa dai jos franele, rotile sa ramana doar cadru si ghidonu.Las-o la uscat ceva timp...