| StefanMadalin02 a întrebat:

Salutare, câtă suprafață aș putea vopsi cu un spray de vopsea de 375ml

7 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Suficient cat sa fie nevoie sa o revopsesti toata intr-un service.

| AwGenetix a răspuns:

Scrie pe tub neica. te-ai uitat?

| StefanMadalin02 explică (pentru AwGenetix):

Neică dacă aveam tubul mai intrebam?

| AwGenetix a răspuns (pentru StefanMadalin02):

Ok. depinde de suprafata pe care o vopsesti, dar daca nu e vorba de ceva care absoarbe. cam 2mp acoperi cu un tub de 375. O singura mana, cu miscare perfecta.

Daca esti mai incepator, si clar suntem toti asa care folosim spray, iti ajunge sub 1.2mp pentru ca se formeaza un strat mai gros decat uzual.

| StefanMadalin02 explică (pentru AwGenetix):

Suprafata ar fi din plastic exemplu bara unei mașini care este data cu filler

| AwGenetix a răspuns (pentru StefanMadalin02):

Filer-ul dupa ce l-ai smirghelit, daca ai observat ca a devenit oarecum poros. eu as cumpara 2 spray-uri. vei ramane cu putin in al doile-a tub dar unul sigur nu iti va ajunge sa dai peste tot. nu ca nu ar ajunge ca mp2. ci pentru ca nu vei dispersa tu prea bine acolo continutul.

nu fa si tu cum fac eu de obicei. ca dau straturile prea repede intre ele. primul strat sa fie fooarte putin, mai mult gazat. intre straturi lasa cel putin 15 minute. curata de fiecare data cand termini de vopsit cu spray-ul duza, intorcand spray-ul invers si pulverizezi in gol ca sa eviti pe godzila strop.

la al doile-a strat, daca exista imperfectiuni va trebuii sa folosesti smirghel 1500-2000 sa retusezi, apoi lasi sa se usuce mult mai mult pana la urmatorul strat. stratul 3 sau 4 e ultimul, dar niciodata sa nu incerci sa faci acoperire fortata intr-o zona.

| Jukosto a răspuns:

Cel mai bine e sa iei jumate din cati ml are in cm. Deci una de 375, acopera cam 185cm.