| misusoft a întrebat:

Bun gasit,
Am un Fiat Doblo, model 2007, am avut o usoara tamponare fata cu el, au sarit airbagurile si centurile fiind pretensionate s-au strans.

Doresc sa imi iau din dezmembrari:
- Airbag sofer
- Airbag pasager
- Centrala/computer pentru airbag
- Centurile fata

Am cateva neclaritati:
- Pot lua cele de mai sus de pe masini diferite (le recunoaste computerul?)
- Ce centrala/computer trebuie sa schimb sa nu-mi mai apara becul de airbag in bord? Unii zic ca sub fiecare scaun este o centrala pentru centura si airbag, aia trebuie schimbata sau ceva in fata la motor/radiator?
- Dupa ce inlocuiesc airbagurile, centurile si computerul dispare automat eroarea din bord?

Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca au sarit airbagurile n-ai avut o tamponare asa usoara precum zici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erorile se reseteaza cu testerul.
Daca ti-au sarit airbag-urile bara din fata, intercoolerul, readiatorul, ventilatorul, farurile, ochelarii sunt ok?

| misusoft explică (pentru anonim_4396):

Bara fata, fafurile si capota afectate.
Nu a fost atins motorul, nici macar radiatorul.
Tamponarea a fost la vreo 30km/h.

| anonim_4396 a răspuns (pentru misusoft):

Am si eu un Doblo din 2007.
Am cautat ochelarul de sub far dreapta de mi-a venit rau si nu l-am gasit.
L-am luat nou de la Italoparts cu 120 de ron.

| misusoft explică (pentru anonim_4396):

Eu ochelarii i-am procurat printr-un prieten, la 80 ron.

tie ti-au sarit airbagurile?
cat te-a costat sa le schimbi?

| Maioru a răspuns:

Daca ti-au sarit airbagurile atunci iti trebuie un bord cu totul pentru ca s-a spart nu? Poate gasesti la dezmembrari altul si senzorii de air bag+cei de centuri care se afla sub scaune.Nu incerca sa faci carpeli, cumpara numai de tipul masinii tale. Dupa ce schimbi totul resetezi becul de la airbag de la bord cu calculatorul

| misusoft explică (pentru Maioru):

Nu e nevoie sa schimb tot bordul, pentru ca airbagurile sunt piese separate in bord, s-au spart doar capacele de pe airbaguri, iar cand iau airbaguri noi sau din dezmembrari vin direct cu capacele alea de pe ele in culoarea bordului.