| lulalica a întrebat:

Buna!
A-si vrea sa stiu care marca de masina este cea mai buna.In special pentru cursa lunga (Franta-Romania si invers). Si de ce happy
Multumesc anticipat!happy

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

@FurtunDiesel nu cred ca este cea mai buna masina pentru deplasari lungi motivul fiind consumul ridicat, si un alt motiv fiind faptul ca daca o masina este mare ca si volum nu inseamna ca este si sigura de ex Nissan Navar este o masina masiva care a luat doar o jumatate de stea la testele EuroNcap.
Eu recomand o masina normala si economica de genul Opel Astra H, VW Golf, Passat sau de ce nu BMW seria 3, Mercedes-Benz C class sau E class. Toate in varianta diesel pentru ca masinile diesel sunt cunoscute pentru fiabilitatea motorului si pentru consumul redus.

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Toyota Land Cruiser diesel. Argumente:
- Fiind diesel motorul este foarte fiabil si rezista foarte multi km fara segmentare;
- Siguranta foarte mare;
- Ai spatiu care este foarte necesar la drumuri lungi;
- Masina este rezistenta si nu cere revizii foarte des ceea ce este un avantaj;
- Tractiune 4x4 si sisteme de control iarna care te ajuta foarte mult;
- Stabilitate extraordinara chiar si la viteze mari;
- Siguranta destul de mare mai ales in varianta cu 12 airbaguri si bullbar;
- Piese de schimb foarte ieftine;
- Calitate japoneza!

| Inteligentul_9769 a răspuns:

Deci ionutz are dreptate o masina nu se bazeaza ca iti zic eu sau ala sa iti iei masina aia sau nu! deci o masina trebuie sa fie pe gusturile tale! tie sa iti place ca am fost cu dacia logan pana in spania si o mers chiar fain:X depinde de ce iti place si tie... buget.etc

| ionutz0116 a răspuns:

Poti sa iti iei un maibach, sigur o sa poti face Franta-Romania.Dar gandeste-te la consum.Acest drum il poti face pana la urma si cu dacia.Asa ca cea mai buna masina nu prea exista pentru ceea ce vrei tu.

| danyelo112 a răspuns:

Daca te referi la masina mica este la mercedes modelul c200 casa C Elegance.e perfect pentru cursa lunga si ai tot confortul in el

| lulalica explică:

Va multumesc! happy. eu ma gandeam la un opel zafira cu 7 locuri 1, 9 diesel, dar nu stiu cat sunt de bune la drum lung.

| allex4369 a răspuns:

Ionutz0116 are dreptate. Acest drum se poate face cu orice fel de masina. Aici depinde mai mult de preferintele si de bugetul tau.Totusi eu zic ca acest drum il poti face usor cu un volkswagen polo. E foarte practic si nu consuma mult.

| alex96_8342 a răspuns:

Personal ti-as recomanda E-klasse diesel... depinde si de bugetul tau... Poti lua de exemplu un E220 CDI caroserie W210.cam de prin 99-2000.