| lulalica a întrebat:

A-si vrea sa-mi cumpar un opel zafira 1, 9... imi puteti spune daca e bun la drumuri lungi ( Franta-Romania si invers), si care sunt avantajele si dezavantajele la aceasta masina big grin;
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Avantajele sunt consumul mic la modelele diesel, are 7 locuri, ai spatiu, are motorul foarte rezistent, are piesele ieftine, are distributie la lant la unele motorizari nu la toate si are un sistem electric extraordinar de bine pus la punct mai bun ca la multe masini din branduri care se respecta cum ar fi Mercedes sau Porsche, exceptand o mica problema care apare uneori la modelele cu navigatie. Dezavantajele sunt stabilitatea proasta la drum lung, stabilitatea in curbe, greutatea masinii si tractiunea doar pe fata la greutatea ei si iarna cam ramai in zapada, confortul nu foarte sporit la drum lung te cam doare spatele pe locurile din spate mai ales dar si in fata, punea fata foarte prost gandita si risti sa se rupa la denivelari sau gropi foarte mari daca sari cu masina peste ele la viteza mare dar asta cred ca stii fiindca se vorbeste pe toate forumurile despre puntea de Zafira, navigatia are de multe ori probleme daca este modelul cu navigatie, telescoapele foarte tari adica bune la drumuri proaste dar inconfortabile in rest. Din ce mi-au venit in service pana acum cu Zafira cam asta ar fi povestea dar acum depinde si de noroc, de unde iei masina, cat de intretinuta este si cat de bine a intretinut-o cel dinainte daca o iei SH + ce mai cade ca la orice masina un telescop, o bucsa, un ambreaj care sunt inevitabile la orice masina mai ales in Romania!

2 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Parca ai fi primul care merge in Franta cu masina. Orice masina e buna, inclusiv Dacia 1300. Poti sa ramai pieton cu orice alta marca de masina. Daca faci reviziile la timp si nu te zgarcesti la piese, te tine o viata(daca nu traiesti prea mult). Opelul Zafira e masina ok, furtundiesel probabil ca a vazut prea multe filme cu service auto.

| Tiberiu4 a răspuns:

Pai masina e buna e o masina de familie am un prieten care face cu ea Germania-Romania si nu a avut nici o problema cu ea consumul este mediu ee spatioasa si merge bine la drum lung admiro aici http://static.opel.hu/documents/cats/my100/zafira/zafira_RO.pdf funda?;)