| sergiu3332001 a întrebat:

Am avut in rezervor un plastic de marimea unei monede care era sub bușon si mereu cand alimentam se tragea pentru a permite motorinei sa pătrundă in rezervor. Acel plastic a cazut in rezervor. Ce consecințe pot aparea?

Răspuns Câştigător
| aADI a răspuns:

Dacă sigur e de plastic, atunci nu te ingrijora, chiar dacă ajunge in motor, pistoanele nici nu vor simții acel plastic. ( asta in cel mai rau caz, că posibil să aibă o sită și să nu pătrundă, acest lucru nu ar deranja) Deci nu îți face griji. blocul motor la o bucățică de plastic nici nu o simte, eu la un motor de 49cc de scuter am pus un cui să văd, și tot l-a făcut bucățele când a ajuns in setul motor. Și mașina ta cu siguranță are motor peste 1000cc deci nu-ți face griji.

| regis a răspuns (pentru aADI):

Cu sau fara sita, este imposibil ca acea clapeta sa ajungă in motor. Dar noa, daca reusesti sa introdici un cui in cilindru, evident imaginatia ta este foarte bogata, ca sa folosesc un eufemism.
Un fragment foarte mic din acea clapeta ar putea bloca pompa de combustibil, insa sorbul acesteia nu ii va permite sa ajungă acolo.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru aADI):

Nu compara drujba, cu motorul in 4 timpi.
Din rezervor pana la motor are conducte cu diametrul de cativa milimetri, cu cateva site si filtre pe traseu. In plus, motorina intra in motor prin injectoare cu duze minuscule, e imposibil sa ajunga plasticul in motor.
Tu ai avut noroc cu acel cui, dar intr-un motor in 4 timpi, orice obiect strain poate bloca supapele, lucru care produce daune in lant (supapa, tachet si ax sparte, distributie sarita, chiulasa fisurata, etc).
In plus, bucatelele de metal bagate de tine in motor, cu siguranta au zgariat cilindrul. La motorul de scuter pierzi doar compresie prin zgarieturi, dar la un motor in 4 timpi, ajunge uleiul in camera de ardere, si de aici fum, depuneri si alte probleme.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In cel mai rău caz ar putea obtura sorbul și să ai alimentarea deficitara. Dar în motor nu va ajunge niciodata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se intampla nimic.
Plasticul ala nu va intra in sorbul de alimentare. Se va plimba prin rezervor, probabil va sta depus pe fundul rezervorului.
In motor cu siguranta nu va ajunge, singura problema ar putea fi obturarea sorbului, ceea ce nu prea cred ca o sa se intample.