| anonim_4396 a întrebat:

Salut,Daca capacul de la rezervor ( cel in care introduci popa de alimentare ) e verde,se baga benzina?
Ma refer culoarea capacului si culorea pompei de benzin coincind la culori,Exista cazuri exceptionale in care se baga motorina in rezervor care are culoarea benzinei?
Desi sunt diferente observabile intre rezervoarele de motorina si benzina,precum ar fi benzinarele au capacul verde, la cele mai multe din masini scrie pe buson daca e disel sau benzina 95 99, etc.
Daca are vreo importanta,chestia ( un fel de capac ) cu care se inchidea rezervorul respectiv, era asa mai lunguiata ( lunga ),cu cheie mai lunga bagata intr-un plastic negru,precum cheia de contact.

Stiu ca se strica masina daca bagi una peste alta,Motorina peste benzina sau benzina peste motorina,la care din ele se strica?
Doresc cat mai multe pareri, Multumesc Anticipat!

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

țava neagra e motorisca iar țava verde e benzina. Bagi țava verde in rezervor cand masina e pe benzina si țava neagra cand masina e pe motorisca. Orice oligofren stie care masina e pe benzina si care e diesel, eu nici nu citesc ce scrie pe rezervor. La masinile pe care le-am condus eu toate capacele de la rezervor erau negre deci nu exista nicio regula de culoare.

| DevidALex a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu sunt la inceput si nu am avut tangenta cu caracteristicile masinilor pana acum cateva saptamani,dar aia mi-a intrat in instinct,deja le sti pe toate,aproape,mai sunt si cateva masini ciudate la care habar-nai,dar te mai ajuta si zgomotul motorului,Capacelul ala dinauntru care se deschide automat cand introduci pompa era verde,Faza o fost ca au intervenit mai multe chestii si nu am mai stiut ce carburant dorea,dar in majoritatea cazurilor iti dai seama care ce rezervor e,Ce ai spus tu,e adevarat,sunt si negre,dar arata identice cu cele verzi,Alea de motorina sunt mai largi gaurile sau au un fel de "gat" in care bagi pompa, si tot e unsa cu negru in fata dupa ce ai deschis busonul.

Deci capacelu din interior ala verde de care ziceam, era identic cu cel negru mentionat de tine, In fine, fie ce o fi.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Se strica si motoarele pe benzina daca le alimentezi cu motorina si motoarele pe motorina daca le bagi benzina! Nu alimentati in stare de ebrietate!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am uitat un amanunt, constructia rezervoarelor masinilor mai noi pe benzina este facuta antiprost, mai greu se pot alimenta cu motorina! Doar neatentia graba, sau starea de ebrietate te pot face sa alimentezi cu benzina un diesel!