| TpuUser111888333 a întrebat:

Buna,
Am cumparat recent o masina, un Volkswagen. Am facut la birou contractul vanzare-cumparare si toate cele pentru a putea sa imi inmatriculez masina pe mine.
Maine vreau sa merg la un birou de inmatriculari ca sa imi faca ei toate demersurile.
Treaba este ca in timp ce pregateam documentele pentru a le duce la birou am observat pe contractul de vanzare-cumparare la ''Obiectul contractului'', scrie ''Epava autoturism marca Volkswagen, tipul Golf...''.
Am ramas socat. Epava este ce cred eu ca este, masina dauna totala? Cand am facut contractul efectiv nu am observat asta, nici vanzatorul nu a specificat nimic de asta. Trebuie sa fiu speriat?
Mentionez ca masina o am deja de 7-8 zile, merge super bine, arata super bine, am verificat-o si pe CarVertical si nu aparea nimic.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

99% este o eroare de redactare a contractului. Daca tot mergi din nou la birou, clarifici pe loc si pur si simplu tai peste cuvantul "epava".

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci este masina facuta din bucati avariate.
Nici nu stiu daca o poti trece de RAR...

| TpuUser111888333 explică (pentru Violleta2022):

Masina este inmatriculata RO si are ITP valabil pana in 2024. A fost prima data inmatriculata in Romania in noiembrie 2022.

| Violleta2022 a răspuns:

Cei de la biroul notarial care ti-au facut actele, ti-au trecut pe acte "epava"?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cine a scris epava pe contract? Vanzatorul? De unde ai luat masina?

E absolut irelevant ce apare pe carvertical.

| adryang78 a răspuns:

Dacă mașina are ITP valabil, deci a mai fost trecută prin RAR, n-ai de ce să-ți faci probleme. Dauna totală e daună totală, nu mai ai ce să recuperezi. Cel mai probabil a fost schimbat motorul, din diverse cauze, deci și numărul lui de identificare este altul, față de cel din fabrică. CarVertical este irelevant. Dacă mașina merge bine, dă-i înainte. S-o stăpânești sănătos și fără incidente. happy

| TpuUser111888333 explică:

In cele din urma s-a rezolvat si inmatricularea.

Cei de la biroul de inmatriculari mi-au spus ca li se intampla destul de des chestia asta cu epava pe contractul de vanzare-cumparare si ca este o simpla eroare.

Treaba este ca daca ar fi fost o epava (dauna totala), nu as mai fi putut ajunge sa o inmatriculez in continuare.

INSA, va recomand ca atunci cand cumparati o masina si mergeti la un birou pentru a va face contractul vanzare-cumparare, verificati clar ce scrie la ''Obiectul contractului'' si daca vi se pare ceva gresit, cereti explicatii. Ce e sigur, e sigurwinking