| angyanges a întrebat:

Am cumparat recent un Iveco Stralis si acum nu mai trage aproape deloc. Am schimbat filtrele isi revenise putin dar acum iarasi nu trage. Aveti idee de la ce e?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa faci o verificare complexa la un service.Pe partea de alimentare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Tester

| AgathaRo a răspuns:

Vezi pe cineva cu un tester sa il puna la o proba. Poate de la injectoare are ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| olivert1310 a răspuns:

Singur nu ai cum sa-l repari, trebuie sa-l duci intr-un service. Ia in calcul sa ai probleme cu turbina, daca nu ma insel, modelul asta are turbina cu geometrie variata. Cand se duce turbina poti sa-i schimbi tu ce vrei ca nu mai trage. Poti sa o dai joc si sa o cureti, poate este infundata sau prea incarcata cu funigine, oricum ar fi trebuie verificata. Pusa pe un tester iti va spune ea ce o doare, daca este sa fie turbina o sa ai ceva cheltuieli cu ea. S-a mai zis pe aici de buji, diesel-ul doar la pornire foloseste bujiile incandescente pe urma nu, ca are aprindere prin compresie, dar probabil domnul Andrei a crezut caeste vorba de vreo berlina. Bafta la reparat.

| olivert1310 a răspuns:

Daca ar avea ceva la injectoare, motorul nu ar mai merge rotund, deci dupa parerea mea pica, tu spui ca nu mai trage. Deci tot mai mult tind sa cred ca turbina este problema, daca nu mai are putere sa-i faca suflu, ii piere puterea. Ar mai putea fi pompa de injectie, daca nu ii mai da cantitatea necesara iarasi nu mai are putere. Dar treaba asta o poti verifica la pornire. In general cand pompa de injectie este dusa, porneste greu sau deloc. Daca porneste fara probleme si nu te rogi de ea, pica si pompa de injectie. Iarasi revin la turbina, functioneaza la fel si la o berlina diesel, erampe un Golf si incepuse sa nu mai traga, nu mai aveam curaj in depasiri cu ea. Un coleg pe un ISUZU TURQOISE, avea aceleasi simptome, i-a schimbat turbina si pe urma ii era drag sa calce pedala.

| mr93 a răspuns:

Tot ce e posibil sa fie turbina