| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a întrebat:

am si eu o problema serioasa la masina, o skoda octavia 1.6 benzina 1998. Atunci cand masina este la relanti si pun consumatori (lumini, aeroterma, dezaburire luneta) am fluctuatii mari de turatii 800-500(chiar moare motorul), in rest masina cand este in mers nu am nici cea mai mica problema, trage no stress. Clapeta de acceleratie am curatat-o, bujii schimbate, altceva nu stiu ce sa.i mai fac ca nici pe tester nu.mi arata nimic, nici o eroare si mecanicii la care am fost nu ii da de cap. Help daca ati mai intalnit asa ceva!

11 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

De la alternator ar putea fi problema nu da incarca cum trebuie...decat sa te stresezi mai bine da o fuga la un service bun si o sa te lamureasca.

| 0rlando a răspuns:

Mergi la un magazin din ăsta de baterii auto să-ți verifice încărcarea. Costă doar 10 lei și durează două minute.
E posibil să ai probleme cu releul de încărcare, sau poate este bateria prea veche, caz în care îngreunează foarte mult alternatorul și desigur motorul.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică (pentru 0rlando):

Verificarea a fost facuta si este totul OK

| 0rlando a răspuns (pentru ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ):

Dar fără consumatori, motorul funcționează normal la ralanti, sau face figuri indiferent?

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică (pentru 0rlando):

Merge normal

| 0rlando a răspuns (pentru ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ):

De cât timp ai bateria?

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică (pentru 0rlando):

De 3 ani si e ca noua.ce crezi ca ar avea masina?

| 0rlando a răspuns (pentru ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ):

Vezi tu, bateria are 2 ani garanţie, după 2 ani, nu mai poţi spune că e ca nouă. Eu sunt convins că dacă o schimbi, scapi de probleme.

| pavdany92 a răspuns:

Verifica bateria si sitemul de incarcare a bateriei pentru ca din ce zici mi se pare ca nu este suficient curent la aprindere sau o fi alta componenta de la sitemul de aprindere, astea nu merg verificate pe tester mai simplu e sa la verifici manual succes

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică (pentru pavdany92):

Am verificat si totul este normal

| ClaudiuTicu a răspuns:

Buna seara! De vina este motorul de la masina... este ceva ars, nu se desfasoara normal, trebuie motorul curatat. Am studiat mecanic auto, dar nu imi mai aduc aminte. Sau nu m-a interesat. Iti zic sa faci inca odata revizia amanuntita la motor, la masina ta skoda.