| andreea890elena a întrebat:

Buna,am un ford fiesta 1.3 benzina,am observat ca de la un timp consuma mai mult, este cumva de la valva IAC?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

In primul rand masinile pe benzina consuma mai mult decat cele pe diesel daca ne referim la aceeasi cilindree
Apoi consumul iarna mai ales cand pornesti clima este mai mare decat primavara cand mergi fara incalzire; iarna se poate sa consume mai mult si din alta cauza si anume treapta mica de viteza cu care se merge atunci cand este polei, gheata sau zapada pe carosabil

cat despre ceea ce ai intrebat si pe alt topic, Valva PCV nu reiese direct la testerul ODB2, ci indirect prin anumite coduri de eroare, si trebuiesc interpretate de un mecanic priceput, erori precum P052E,P0171 etc

despre IAC acesta este regulator de ralanti (IAC), simptome ale defectarii acestuia sunt :

- ralanti instabil;
- scăderea sau creșterea numărului de rotații ale motorului la ralanti;
- scădere a caracteristicilor de putere ale unității de putere, în special cu o sarcină suplimentară (pornirea ventilatoarelor încălzitorului, radiatorului, încălzirii lunetei, faza lungă etc.);
- pornire greoaie a motorului (motorul pornește doar când apăsați pedala de accelerație).

De unde banuiala unei valve si acestui senzor IAC?
A pus un mecanic acest diagnostic?