| AntonelaCK a întrebat:

Am un Golf 5.
De fiecare dată cand spăl roțile, curge ceva negru de la roți. Este normal?

Și încă ceva... de 1 săptămâna imi tot apare " service 800km / 500/ 100" si astazi " Service jetzt " ceva de genul. La ce se refera? Schimbul de ulei /filtre le-am schimbat prin ianuarie.

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Este normal sa iasă la spălat praful metalic obținut din frecarea placutelor pe discul de frâna.
Nu cred ca scrie "jetzt", in ce limba este meniul?
Posibil ca atunci când ai schimbat uleiul și filtrele, sa nu îți fi resetat intervalul de km pana la următoarea revizie.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"curge ceva negru de la roți. Este normal?" - da, particulele de ferodo rezultate din uzura plaăcuțelor de frână

" Service jetzt " - iți spune să faci service-ul chiar dacă l-ai făcut și nu ai setat in computerul de bord, treaba asta

| AntonelaCK explică (pentru Alexandrionelu):

Germană

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Negreala de la roti e praf rezultat de la frecarea placutelor de frana. E normal, mai ales la rotile din fata.
Mesajul "service" dispare daca faci resetarea pe care trebuia sa o faca mecanicul.
Urmareste pasii de aici, si va disparea mesajul: https://www.youtube.com/watch?v=ddCTGkOn8rw&ab_channel=TUTORIALEAUTO

| darrio2007 a răspuns:

Iti scrie „Service acum", in germana. Asa ca, mergi la service. Negreala este rezultatul frecarii dintre placute/saboti si discul/tamburul rotilor.

| Sofer a răspuns:

E de la placute ca si eu gasesc jantele negre.
Il resetezi cu vcds sau manual daca se poate ca la golf 4.