| popaioan_8665 a întrebat:

am un opel vectra 1.8 si vreau sa schimb uleiul la instalatia de servodirectie. vreau sa stiu daca instalatia se aeriseste singura sau trebuie aerisita in vreun fel. daca da atunci cum se aeriseste? va multumesc.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aerisirea se face exact cum au spus M.S. si covexrobu, virand volanul la maxim intr-o parte si in alta.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Instalatia de servodirectie nu se aeriseste, dupa ce ai golit uleiul vechi, umpli cu ulei borcanul aproape de maxim si virezi cu motorul pornit de 4-5 ori viraj stanga si viraj dreapta, apoi daca e nevoie complectezi cu ulei rezervorul de la servofrana.

| covexrobu a răspuns:

Cum a spus si colegul M.S. umpli borcanul de la servodirectie pana la 80 % pornesti motorul, si virezi stanga si dreapta la maxim cat se poate ar fi de preferat sa faci aceasta manevra cu rotile in aer pentru a se putea invarti mai usor. Iar dupa aceasta verifica borcanul si daca este nevoie completeaza cu ulei dar sa nu depasesti nivelul maxim al borcanului adica 75 % din capacitatea totala.

| covexrobu a răspuns:

@larix bineinteles ii dai drumul exact ca si la cel de la motor si il retii intr-o galeata, oala sau alt vas dupa care il bagi intr-un bidon si il predai la punctele de colectare.

| Angel0 a răspuns:

Este mai greu de golit instalatia decat de umplut borcanul.Cu uleiul vechi din caseta cum ramane?

| timisoara a răspuns:

Instalatia de servo-directie nu trebuie aerisita apoi scoti uleiul vechi. appoi umpli cu noul ulei borcanul pana cam 90% cu ulei dupa aceea mergi o tura prin zona si daca mai trebuie mai pui uleila servodirectie