| Sesci a întrebat:

Am un VW polo 9N din 2006 si am probleme cu servodirectia. Prima data a aparut in bord volanul galben in momentul in care luam maxim stanga/dreapta, volanul ingheta si ramaneam fara servo. Ce-i drept, peste noapte problema se rezolva pentru ca urmatoarea zi servodirectia nu mai avea nimic. S-a intamplat la fel de vreo 2 ori pana in momentul cand a inceput sa se blocheze cand pur si simplu plecam de pe loc fara sa fac vreo manevra din volan. Ok... am apelat la un mecanic care mi-a pus testerul pe ea si mi-a spus ca am nevoie de o noua pompa de servodirectie. Astazi mecanicul a schimbat pompa, martorul a disparut si am zis sa ii facem proba (tin sa mentionez ca servodirectia nu isi mai revenise de 2 saptamani, martorul era prezent continuu). Supriza, am mers 200 de metri dupa care martorul a revenit si a disparut servodirectia... din nou. As dori sa aud niste pareri, pentru ca din cate am citit si pe forumuri, e o problema destul de des intalnita la VW! Multumesc!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Ori nu ai destul lichid hidraulic în instalație, ori ai vreo țeavă înfundată.