| Delocimportant a întrebat:

Problema ciudata cu servodirectia: am un Seat Ibiza 2011. A fost tamponata in partea din fata. Nu foarte tare, dar nici putin. Din acel moment, servodirectia nu mai functioneaza cum ar trebui, in sensul ca merge greoi volanul. Cam 20-30 % mai funcționează servodirecția. Am pus-o si pe tester. De acolo mi s-a spus ca trebuie curatata instalatia si schimbat uleiul. Cat despre ulei, am in recipient, nu lipseste, e la nivel. Altcineva mi-a spus ca, in urma socului tamponarii, supapele de la cutie s-au stricat si de aceea nu mai functioneaza cum trebuie. De menționat faptul ca, nu merge constant greoi, ci are momente cand merge mai usor, dar nu cu mult si acest lucru se observa dimineata, la rece, mai mult. Inca nu am gasit un mecanic care sa ii dea de cap. Alt mecanic mi-a zis ca acel motoras e in regula, fiindca, daca nu ar fi, ar merge volanul ca si cum nu ar avea deloc servodirecție. Aveti idee care ar putea fi problema? Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele ar fi lichidul de servo sau pompa. poate chiar si sonda-lambda.

| AlexandruSEV a răspuns:

Unde ai pompa de servo? Sa nu fie atinsă, la servo mai e și o sonda, care dacă e fisurata și prinde aer atunci obtureaza circuitul uleiului și în momentul ala se ia greoi de volan.

| Delocimportant explică (pentru AlexandruSEV):

Daca avea pompa sau sonda o fisura, nu inseamna ca trebuia sa piarda si ulei de servo in acest caz?

| AlexandruSEV a răspuns (pentru Delocimportant):

Din câte spui tu nu pierde deloc?

| Delocimportant explică (pentru AlexandruSEV):

Nu pierde, pentru ca i.am verificat uleiul, si avea ulei in recipient.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru Delocimportant):

Ai verificat și proprietățile uleiului? Sa nu fie depreciat

| Delocimportant explică (pentru AlexandruSEV):

Nu l.am verificat? Conteaza asa mult starea in care este? Eu ma gandeam ca trebuie sa fie ulei acolo, si atat. Adica e posibil din cauza unui ulei invechit sa imi mearga volanul asa greu? De ce cand e cald afara merge si mai greu?

| AlexandruSEV a răspuns (pentru Delocimportant):

Trebuie schimbat la 2 ani, maxim 3, conteaza vâscozitate și dacă mai are proprietățile.