| florinush09 a întrebat:

Buna as vrea sa imi cumpar un renault megane 2008, este varinata ful, vreau sa stiu daca merita bani, adica sa nu troncane inauntru sau sa aiba zgomote, vreau pareri numai decat de la cei care detin acceasta masina nu de la alti care au auzit ca renaul nu bun de nimica asta am auzit-o si eu, vreau sa stiu parerea unui care detine o astfel de masina mai exacat din lotul 2007-2009! stima

6 răspunsuri:
| MaxiValau a răspuns:

@seen: Cumva megane-ul tau a fost luat din Germania? (Nu de alta, dar prea sf sa patesti asa ceva cu masina luata de tine de noua).

@florinush: Detin un Renault, dar nu megame, ci Fluence (daca nu ai aflat, acesta este de fapt tot un megane, numai ca megane 3 nu are varianta sedan, asa ca au creeat acest model ca inlocuitor). In 10.000 de km (facut in aproximativ mod egal Bucuresti si autostrada/drum pe camp) nu am observat nimic la aceasta marca de masina, sau la motor. Deci, eu recomand aceasta marca. Ca si probleme eu iti recomand sa-ti dedici catva timp si sa citesti cele mai frecvente probleme ale unui megane chiar pe forum, unde esti sigur ca nu vei primii informatii aiurea. Iti urez bafta la cautat, si ai grija la nr de km, s-ar putea sa minta, mai ales daca masina e din strainatate adusa. Uita-te atent la imbinarea barii di fata/spate cu restul pieslor si a volanului ca sa te asiguri ca nu a avut accident.

| MaxiValau a răspuns:

Forum-ul este acesta:
http://www.reno.ro/Megane-II-f138.html
iar daca ai gasit o masina pe autovit (sau orice alt site cu masini sh) posteaza anuntul la sectiunea "sa comentam ultimele oferte de masini sh", iar userii iti vor spune (asta daca exista) detaliile ascunse ale acelei masini (am testat eu odata si in 2 zile am avut toate raspunsurile):
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=204660&st=2400

| goejoy a răspuns:

Am un prietenmecanic. spune mereu ca daca nu era mecanic ducea renault-u la fier vechi. are piesele scumpa mai ceva ca la "mertzan" big grin

| florinush09 explică (pentru goejoy):

Marcushell:las-o naibi de treba cu mertzan taw ca din cate stiu eu costul pieselor este accelasi sau cu cateva zeci de lei mai mare decat la logan si solenza si acum nu cred ca poti compara un megan din 2008 cu o solenza eu am solenza acum si cu meganu am mers cu un prieten si nu se compara cu solenza care troncane ca dracu la porbagaj! stima

| thegame9 a răspuns:

Eu am avut un Megan breck din 2009(adica un unchi big grin ) si singurul defect era un scartait care se auzea foarte usor(chiar foarte usor) doar cand treceam peste calea ferata in rest e numai buna happy, motorul de 1.6 16v tine si la peste 190 km/h fara nici o problema.Sa nu asculti mituri cum ca la 100km/h se misca volanul ca la dacie. Vrajeala
Ps: Si eu vreau sa imi cumpar unul dar din 2008 sau 2009 1.5 100 cai sau 1.6

| seen a răspuns:

Nu tias recomanda renault am avut mai vechi oleaca model 2005 si mia crapat blocu motor din mers pe autostrada silentios era bursucelu ( bursucel ai zic ca era mai oval ) ce belea mai era ca ardea singuratele de la panou very fast in rest masina ok pare familiala (nu atrage hotii ca ai nu stiu ce model de dvd in el )