| thegame9 a întrebat:

Salut TPU! happy
In curand vreau sa imi cumpar o masina(prima masina) si nu sunt hotarat ce masina sa imi aleg din cauza taxelor si a problemelor care o sa apara la masina respectiva.
Initial eu m-am gandit la astea 4:
-Renault megan 2008-2009
-VW Bora minim anul 2003-2005
-BMW 316/318 din 2003-2005
-Audi A4 tot din 2003-2005
Toate sa aiba motor de 1.6(BMW/Bora/Audi) si la Megane 1.5 diesel 100cai sau 1.6 110cai(care e mai bun la Renault 1.5 sau 1.6 16v?),clima,geamuri electrice, full (fara trapa si piele) si la Pret cam 5000-5300 euro masina.
Eu zic ca cea mai buna ar fi meganul din 2008/9 deoarece daca e sa o tin si eu inca 5 ani nu vreau sa o duc la groapa de gunoi,dar acum voi ce ziceti, Se mai merita o masina de 10 ani vechime+aia 5 cat e sa o tin si eu? Funda! laughing PS:Nu fac naveta cu masina, o sa ma duc cu ea pana la scl(3km),magazin,in oras,la tara, chestii normale.winking thx

Răspuns Câştigător
| Andu21 a răspuns:

Deci abia ce ai luat permisul. Esti incepator, nu ai cunostintele necesare sa iti poti permite sa "atingi" masinile de nu stiu ce garduri sau de alte masini. Asa ca iti sugerez sa te limitezi la un Logan cel mult.
De preferat ar fi SuperNova sau Solenza, pentru ca nu au nici asa multi caluti, si nu poti profita de adrenalina care te cuprinde la inceput sa apesi pedala de acceleratie la podea.

Mai bine o masina ieftina la inceput, pe care iti permiti sa o terfelesti pana acumulezi experienta.

Si eu am pornit de la Dacie, deci nu este o rusine! Primele 6 - 12 luni o masina ieftina si usor de intretinut, este mai mult decat suficienta.

Eu ti-am oferit un sfat, nu e nevoie sa te dai in spectacol ca ai Audi sau BMW cu o herghelie de caluti sub capota.

Bafta!

| thegame9 explică (pentru Andu21):

Te cred si stiu pentru ca eu chiar detin o Daice din 99, dar vreau toti cv mai bunicel..nici lux dar totusiwinking

17 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Un motor 1.6/1.4 iti trebuie la inceput. Un Golf de exemplu. Golf 4-5 sunt chiar bune. Nu iti trebuie o masina puternica la inceput, esti incepator, o sa dai de gropi, tevi de gaze si toate astea si o sa plangi cand o sa dai pe o bara de bmw o caruta de bani. Megane e bun, chiar daca cei de aici zic ca e proasta si ei sunt cu "bemveu, haudi". Nu vad un defect asa mare la megane.

| Letty18 a răspuns (pentru Trynda):

Inseamna ca ai doar 14 ani si nu au avut ai tai marca frantuzeasca Renault. Vezi pe la service cat cat te costa in general piesele.
Pot ceda multe la Renault. Ma uit la modelul laguna2 : cand dai pe la service bagi cam 1mie de euro. Nu ma refer la reprezentanta acolo te rupe in tara la noi. Vezi la magazine piese auto piese de origine VALEO cat merg ele. Golf 5 pentru inceput nu recomand caci are fratele meu si-a achizitionat recent si e cam puternic.
Sustin ideea : Un Renault Twingo model 95, 96, motor 1.2. Consum super mic, piese foarte ieftine fiindca are o mare parte din componentele motorului luat de pe Dacie. Consumabilele Ulei+filtre te costa cam 200-230 lei. Asigurarea depinde de varsta detinatorului, vechimea permisului de conducere, incidente. Impzit 120 lei pe an. Masina se ridica cu mult peste nivelul asteptariilor mele. Un pret informativ pentru masina e cam 1200-1500 euro inmatriculat.

| Razvanp69 a răspuns:

Eu zic sa alegi dintre BMW si Audi pentru ca astea doua sunt masini + ca dai si mai bine intr-un BMW decat intr-un Bora acum sincer zi ca nu am dreptate... ma rog tu trebuie sa te uiti si cati km facuti are masina. Si sa alegi intre diesel si benzina aici e problema ta adica sa te gandesti la ce vrei sa o folosesti ca dieselu inseamna forta, are cuplul maxim mult mai bun ca la benzina, in schimb benzina inseamna forta si viteza.

| thegame9 explică (pentru Razvanp69):

Da,BMW e mai aratos dar pretul pieselor nu prea

| Razvanp69 a răspuns (pentru thegame9):

E BMW totusi... daca iti permiti unul nu prea te uiti la banii pe care ii dai dupa. Daca stii sa intretii masina nu trebuie schimbate piesele

| thegame9 explică (pentru Razvanp69):

Daca ai fi citit ce am scris mai sus ti-ai fi dat seama ca am mentionat de un BMW din anul 2003, 2004 sau 2005 care sunt in medie 4000-5000 eurbilly mai puntin decat un Logan, Nu unul din 2006+ care e peste 8000 euro.In alte cuvinte intrebarea este:Care este cea mai fiabila masina dintre cele 4. Poti sa imi spui mai multe despre BMW daca ai unul.winking

| Razvanp69 a răspuns (pentru thegame9):

La 17 ani inca nu am. Dar pot sa iti garantez ca stiu chiar bine o masina. Plus ca eu stiu ce sa imi iau peste un anwinking.

| thegame9 explică (pentru Razvanp69):

Si eu tot 17 am big grin, in iulie fac 18 laughing

| Razvanp69 a răspuns (pentru thegame9):

La multi ani! Si iti mai zic daca vrei viteza i-ati BMW da vezi cum mergi si unde ii daiwinking

| thegame9 explică (pentru Razvanp69):

Merci la fel si bafta la carnetwinking

| Razvanp69 a răspuns (pentru thegame9):

Hai mersi mult vezi sa il iei din primawinking

| madalinbb19 a răspuns:

Renault megan asta ti-l recomand

| Letty18 a răspuns:

Un sfat sa nu iti cumperi marca frantuzeasca fiindca e scumpa la intretinere.Audi e scump la intretinere. Vw Bora... are consumul cam mare 10-12% BMW ar fi dar are consumul cam ridicat. In privinta motorizarii recomand sub 2000cmc fiindca te arde la impozit si asigurare.Vezi ca majoritatea BMW-urilor au tractiunea spate multi CP si lipsa de experienta te poate duce pe un drum gresit aici ma refer la prietenii care ii ai.Un Renault Twingo de 1.2 benzina (are motor de dacie, distributie lant). Consum 5-7% piese relativ foarte ieftine.

| IonutFrt a răspuns:

Frate, eu nu aleg Megan-ul! Este de calitate proasta. O sa vezi dupa un timp cum la 150 km/h iti tremura volanul. Ca desing e intr-adevar draguta, dar u gandeste-te daca poti sa o intretii.Nu te grabi, ca vor sa bage o lege noua, sa luam carnetu la 21 de ani! Parerea mea e sa mergi pe BMW.CALITATE,PUTERE,DESING,SIGURANTA! Sper ca te-am ajutat.

| Mario4658 a răspuns (pentru IonutFrt):

150 auzi laughing. Aici nu sunte la street racing mai baietasi.Cum a zis tipul care a raspuns primul, trebuie sa iei ceva ieftinache, nu prea puternic, care sa consume putin si sa fie usor de intretinut.Viteza maxima legala min Romania e de 120 km/h pe autostrazi, Atat, asa ca nu zburati cu mintea la mai mult ca niste cocalari tampiti.

| thegame9 explică (pentru IonutFrt):

Nu tremura la 150km/h si nici la 200 km/h, iti spun eu(am fost pasager big grin )