| Lowraaa a întrebat:

Astazi am trecut pe langa o camera de rovinieta. Daca am platit rovinieta la 15 min dupa ce am trecut de camera, inca pot sa primesc amenda?

11 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Valabilitatea rovinetei intra in ziua urmatoare platii.

| goguPatent a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Gresit. Intra in vigoare fix in secunda in care e inregistrata in sistem

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru goguPatent):

NU, conform art. 6, pct. (7) din NORMELOR METODOLOGICE din 21 septembrie 2018 pentru aplicarea de către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere - S.A. a tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere aprobate prin Ordin 1463/2018:

(7) emiterea rovinietei este condiţionată de confirmarea finalizării tranzacţiei de către procesatorul de plăţi agreat de CNAIR - S.A. sau, după caz, de către distribuitor, în cazul în care data de început a valabilităţii solicitate este ziua în curs, data şi ora de început a valabilităţii rovinietei fiind data şi ora confirmării finalizării tranzacţiei de către distribuitor.
Iar finalizarea necesita cel putin o zi.

| goguPatent a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu necesita o zi.
Am cumparat rovignieta si la 20 minute numarul de inmatriculare aparea deja in baza cnadnr, verificat personal direct pe site ul lor.
Nu vorbi bazaconii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru goguPatent):

Nu te baza pe un caz particular. Ia mergi si plateste la ora 19 si vezi daca iti apare in baza de date. Mie mi-a aparut odata dupa trei zile in baza de date.

| Catalin77945 a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa iti iei, desi acum daca esti ghinionist ai sanse, dar cred ca poti sa le arati uite ca am platit dupa si ca nu mai stiu ce, si poate te lasa in pace

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catalin77945):

Cui sa le arate? Amenda vine acasa prin posta. O poti contesta. Dar pe ce motiv? Daca ai circulat fara rovinieta, este indiferent ca ulterior ai platit-o. Nu exista nici o clauza in acest sens sa nu fi amendat.
Daca a doua zi esti depistat ca ai circulat fara rovinieta mai platesti o amenda. Doar daca esti depistat in aceiasi zi de mai multe ori se aplica doar o amenda.

| ovidiu29asd a răspuns:

Din cate stiam eu, ar trebui sa ai 24 ore la dispozitie sa platesti rovinieta dupa ce ai circulat in afara localitatii, sau sa fie in aceeasi zi facusera mai tarziu. In orice caz, daca nu esti atat de ghinionist sa fi trecut la 23:46 si sa fi platit la 00:01 urmatoarea zi dupa 15 minute, nu iti iei 100% amenda

| Lowraaa explică (pentru ovidiu29asd):

La asta m-am gandit si eu. Astazi pe la 2 dupa amiaza am trecut si am platit-o in prima benzinarie pe care am gasit-o. Sper sa fie totul in regula.