| lucyannicolae a întrebat:

Astazi am trecut pe langă o camera de rovinieta, nu o aveam valabilă, dar am oprit într-un peco si am facut după aceea. O să primesc ceva amenda pentru asta? Noua rovinieta este valabila pe toata ziua, chiar dacă am facut-o după ora ce m-a prins camera. Deci rog pe cineva care stie, daca iau sau nu amenda, multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te-a prins camera poti primi amenda, rovinieta este valabila doar de la ora inregistrarii in baza de date, conform art.1, alin.(8^1) din OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare:
"(8^1) Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24, 00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat."