| figaro a întrebat:

Buna,azi am trecut pe langa o masina de politie stationata pe sensul opus,nu s-a vazut clar bordul dar cred ca aveau radar,din pacate nu i-am observat numai cand eram in fata lor, in acel moment avema cam 53 km/h (ft putin peste linia de 50, am scos la liber deoarece urma un semafor deci era in scadere).De la ce distanta esti luat in vizor de radar? In fata mea mai era o masina, radarele politiei romane pot determina viteza a 2 masini in miscare in acelasi timp? Am citit pe cateva forumuri ca e posibil sa iti vina "felicitarea" acasa si daca nu te-a oprit in trafic, adevarat sau fals? Multumesc

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca aveai peaste 60 te poate amenda

| BSwwatch a răspuns:

Da,si eu la fel am auzit, dar sunt sceptic, "felicitare" laughing ce bine suna!

| Sk1j4 a răspuns:

Nu e nimic. Daca ai 10km/h peste, nu o sa se intample nimic.
Sa schimbat chestia cu radarul. Daca nu te opreste inseamna ca nu primesti amenda.

| Radu921 a răspuns:

In general nu te inregistreaza/penalizeaza daca nu ai peste 10 km/h peste viteza legal admisa (deci peste 60km/h in oras daca nu e vreo limitare specifica pentru zona respectiva)

| bogdytzu a răspuns:

Frate. si 58-59 puteai sa fi avut ca nu te oprea si nici nu-ti trimite ceva acasa. numai peste 60 opreste. si daca te ia cu viteza imediat te opreste. de exp pe mine m-au luat o gramada si nu am primit nimic acasa. trebuia sa te opreasca pe loc. ca e radar mobil, doar la cele fixe iti trimite felicitare gen cum sunt alea de la DN