| TheAnonimUser a întrebat:

Salutări! Exista vreo sansa sa primesc amenda pentru viteza acasa daca nu am fost oprit în trafic? Era astăzi parcat un passat de politie si un politist cu pistolul radar pe geam. Mentionez ca avea o altă mașină pe care deja o oprise.

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca politistu este cu radaru pe strada si tu ai viteza mai mare ca cea legala te opreste, daca nu tea oprit nu mai are cine sa iti dea nimic.
El opreste pe cine vrea, este la mana lui daca sa te opreasca sau nu, chiar daca aveai putin peste limita.
Plus de asta la bord spidometru sau cum se numeste ala nu-ti arata real, iti arata mai mult decat tu te deplasezi. Daca tu sa zic mergi cu 50 la ora, asa iti arata la borrd, de fapt viteza este undeva la 45.Am facut eu cu GPS poti sa faci si tu si o sa vezi, sau sa ai un pistol din ala ce masoara viteza.
Deci stai linistit ca nu-ti mai vine nimic, daca erai femeie poate iti venea ceva laughing dar nu amenda

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, procesul verbal cu amenda poate sa vina in timp de 60 de zile.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am gresit. 60 de zil erau candva. Termnul este de 30 de zile. Citeste art. 181 din Regulamentul de aplicare a Codului rutier si vezi cum se intocmeste procesul verbal - care se trimite in termen de 30 de zile. Citeste si art. 109 din Codul rutier si art.6 alin.(3) din ORDONANŢĂ nr.2/2001.

| Goete a răspuns:

Si respectai limita de viteza sau nu?

| TheAnonimUser explică (pentru Goete):

15 km mai mult

| Dddonkey a răspuns (pentru TheAnonimUser):

Agent Undita aici si tocmai ce a ti recunoscut fapta. Amenda o ve ti primi prin posta big grin

| Goete a răspuns (pentru TheAnonimUser):

Nu locuiesc in Romania, in Spania sigur iti vine acasa

| Goete a răspuns (pentru Dddonkey):

Va rugam lasati adresa intr-un mesaj laughing

| TheAnonimUser explică (pentru Goete):

Ti se pare amuzant, daca imi poti raspunde fa asta, daca nu, te rog abtine-te!

| Goete a răspuns (pentru TheAnonimUser):

Am raspuns unui mesaj amuzant. E la atitudinea politistuloui daca are chef sa se complice sa iti trimita amenda acasa. Daca era un echipaj care oprea masinile prinse cu exces de viteza, cel mai probabil e ca nu vei primi amenda pentru ca au vanat destui care au trecut cu mai mult de 15km/h limita.
Nimeni nu iti va putea raspuinde sigur daca acel politist te va cauta si va intocmi procesul verbal. Trebuie sa demonstreze ca ai fost tu la volan, daca se vede bine pe foto nu e o problema.