| dorosvasile a întrebat:

Care ar fi problema ca motorul bate, se aude ca un sunet,(cum ai bate fier pe fier) cu cat turatia ii mai mare cu atat sunetul ii mai rapid, multi spun ca sunt tacheti de vina, dar daca ma duc asa cu ea se poate inrautati situatia?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da se poate exista o metoda de sudura in fonta fara curent pentru a nu se prelungii crapatura, nu se sudeaza oriunde dar un service serios poate face asta si nu cred ca tachetii mai mult ca sigur tampoanele de la motor au fost de vina!

| 9gygy a răspuns:

Si eu zic tachetii. Daca mai mergi cu ei asa, se pot desprinde tijele (la motoarele care au) ex. dacia 1300. In majoritatea cazurilor nu se mai deschid bine supapele, rezulta mers defectuoas al motorului, putere mica, consum mare, gazele nu sunt evacuate. Pe scurt, da, ai putea ramane cu ea in drum. Parca costa cam 60 lei reglatul tachetilor la un service specializat.

| darrio2007 a răspuns:

Tachetii.Du-te cu ea la reparat, inlocuieste-i.Nu mai merge asa cu ea ca iti va afecta si alte piese.

| seby005 a răspuns:

Sal. Suta la suta sunt tacheti, ar fi indicat sa mergi la un mecanic sa rezolvi problema nu iminent dar situatia se poate agrava,,, pa

| dorosvasile explică:

Buna, multumesc pentru raspunsuri, este vorba de o Honda CBR 600, si acum dimineata s-a intamplat minunea mi-a puscat blocul motor de fapt are acolo ca un pahar iesit in afara si ala a puscat si mi-a aruncat ulei pe acolo, se mai poate suda ceva?

| LAPD a răspuns:

Zgomote se pot auzi din mai multe cauze. Poate sa fie cuzineti. Dar nu pot sa iti zic sigur. Si DA daca mergi incontinuare cu ea se poate inrautati situatia.