| anonim_4396 a întrebat:

Care ar putea fi motivele pentru care se încălzește apa de la motor foarte repede? Cum se rezolvă?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, toate pe lanțul de răcire:
- curea servicii ruptă;
- pompă apă defectă sau uzată;
- pierderi de lichid de răcire, fie în exterior prin ceva fisuri la conducte, radiator sau vas de expansiune, fie spre baia de ulei (chestie foarte gravă - necesită intervenție urgentă în service!);
- termostat defect.
După cum vezi, datorită numărului așa mare de variante posibile, cal mai bun lucru e să mergi la un service - dar înainte de a mai porni la drum verifică uleiul din baie - dacă arată ca o pastă alb-gălbuie, cheamă o platformă! nu mai porni motorul!

| relian a răspuns:

Termostatu defect aia e singura cauza,in rest posibile cauze aratate de tine nu prea is,mai ales cureaua rupt,cum adica cureaua rupta? Pai daca se rupe cureaua la revedere,ori nu mai merge motoru deloc,asta daca e pe benzina, sau ar merge pana cand bateria moare, deci asta sar vedea si din avion, ori nu ar avea lumini deloc pe nicaeri nici la bord si asta ar vedea omu siar fi spus, deci este din termostat aia e tot. Pierderi de lichid nu are ca dear avea stie si el probabil sa se uite in bazinu ala sa vada daca este apa sau nu, eventul daca are sensor iar arata la bord laughing scuze ca am scris la tine

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cureaua de la ventilatie rupta, radiatorul gaurit si scade apa (trebuie re-completat des).
In ambele cazuri apa poate ajunge aproape- sau chiar la temperatura de fierbere. Atentie, aburul fierbinte este foarte periculos in cazul scoaterii capacului!

Indicatia de temperatura ridicata poate sa fie si din cauza termostatului defect.

In ambele cazuri trebuie dusa masina URGENT la un service.

| anamariarot a răspuns:

Cum au zis si celelalte doua persoane, du-o urgent in service. Avand in vedere temperatura de afara, poate reusesti s-o conduci pana la un service apropiat, doar cat e rece motorul. Daca urca temperatura peste 90 de grade, opreste-te

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Termostatul defect!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc tuturor pentru implicare. Nu e vorba de maşina mea totuşi. happy