| xsa a întrebat:

Cat costa un atestat pentru moped? Respectiv gradul AM! Se da permis pentru acest grad?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Ceau. Nu mai există atestat, trebuie să-ţi faci carnet.
Permisul de conducere Categoria A
Categoria AM
Mopede, inclusiv ATV-uri.
Condiţii: 16 ani împliniţi

Condiţii pentru toate categoriile A:
Apt din punct de vedere medical si psihologic
Să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art. 24 din O.U.G. nr. 195/2002

Cursul auto
Durata cursului este de minimum 5 săptămâni, timp în care se efectuează 24 ore de pregătire teoretică si 30 ore de pregătire practică (pregătirea teoretică o precede pe cea practică).

Pregătirea practică constă în învăţarea unor manevre de poligon.

Acte necesare
Dosarul pentru examen cuprinde
Fisa de şcolarizare eliberată de şcoală (se completează prin dactilografiere)
Cerere de înscriere la examen (se eliberează de către şcoală)
Fisa medicală - efectuată în cadrul scolii sau la unităţi abilitate în acest sens
Cazier judiciar (cu menţiunea: pentru examen auto)
Chitanţa care reprezintă contravaloarea permisului de conducere, plătită la C.E.C. sau Trezorerie
1 fotografie color tip permis de conducere
Copii xerox: carte (buletin) de identitate, permis de conducere (dacă este cazul)
Chitanţele care fac dovada achitării integrale a taxelor de şcolarizare

Examenul auto
Examenul constă într-o probă teoretică si una practică.

Proba teoretică se susţine pe calculator si constă în rezolvarea unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie ce conţine 26 de întrebări. Timpul afectat rezolvării unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie este de 30 de minute. După cinci răspunsuri greşite, proba teoretică se întrerupe automat. Pentru a promova examenul sunt necesare minimum 22 de întrebări rezolvate corect.

Proba practică constă în efectuarea unor manevre în poligon într-un anumit timp.

Cât priveşte preţul, sunt şcoli în Vâlcea, de care văd că eşti aproape, care fac reducere, chiar am găsit la 100 de roni şcoala. Aici ai un link: http://www.scoalaautostar.ro/tarife.html

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai exista atestat de vreo 2 ani. Acel "grad" AM ete categorie de permis.

Scoala te costa in jur de 500 ron