| Luci88 a întrebat:

ce mai stiti de anvelopele de iarna? trebuie sa cumparam anvelope noi cu eticheta UE? mai sunt valabile anvelopele de iarna, ca si pana acum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci cand circuli pe zapada, gheata si polei masina trebuie sa fie echipata cu anvelope de iarna. Nu este obligatorie o anumita marca sau sa fie cu o anumita eticheta. Numai bine!

| Luci88 explică (pentru Ioandelasal):

Pai se zice ca de la 1 noiembrie este obligatorii, anvelope cu eticheta de UE

| Ioandelasal a răspuns (pentru Luci88):

Nu te lua dupa tot ce se zice, nu inseamna ca este adevarat. Mi se pare ca unii interpreteaza gresit prevederea legala, poate fiindca a intrat in vigoare cu 1 noiembrie 2011.

3 răspunsuri:
| staysmart a răspuns:

Poti sa iei anvelope si noi si sh. Obligativitatea etichetei e la comerciant/producator nu pentru cumparator.