| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Cand trebuie schimbate anvelopele de vara cu cele de iarna?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Proiectul de lege pentru adoptarea OUG 5/2011 a fost aprobat de Camera Deputatilor.

In perioada sezonului rece, soferii vor fi obligati ca, incepand cu data de 1 noiembrie, sa isi echipeze masinile cu anvelope de iarna sau tip all season, in caz contrar urmand sa fie sanctionati cu amenzi cuprinse intre 2.500 lei si 4.000 lei. Deci de la 1 noembrie!

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fix la 1 noiembrie. Chit ca afara sunt, cum a fost anul trecut, 25 de grade, iar in cazul asta, anvelopele de iarna devin adevarate bombe pe roti.

| fetitaCUPiscoturile explică:

Ma refer cand trebuie sa le schimb sa nu ma amendeze politia!

| fetitaCUPiscoturile explică:

Ca imi schimb anvelopele, dar daca sa presupunem ca nu e pic de zapada pana in ianuarie, poate sa ma amnedeze daca merg prin oras unde este perfect asfalt si sa nu am anvelope de iarna? sau o sa amendeze numai pe portiuni unde este zapada?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Daca pe sosea nu este zapada acest lucru nu conteaza! între 1 noiembrie şi 31 martie ai obligatia de a "încalta" masina cu anvelope de iarnă. În caz contrar, amenda de la...nu stiu cat la 1200 de lei. big grin

| rolly3342 a răspuns:

In 22 septembrie laughing

| BoMbeRmEn a răspuns:

La primele semne a venirii iernii...adica la prima ninsoare sau poti sa le schimbi mai devreme cand incep ploile atunci cand carosabilil este umed big grin.Mai ales ca anul acesta s-au anuntat ninsori din luna noiembri deci ar trebui sa le punem mai din timp.Bafta!