| anonim_4396 a întrebat:

Ce se va întâmpla cu mașinile cu volan pe dreapta în România pana la urma?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde de la caz la caz.
Cele care sunt deja inmatriculate nu reprezinta o problema, in cel mai rau caz, se vor mari asigurarile pentru acestea.
Problemele vor aparea in special dupa ce va iesi Anglia din UE, adic de anul urmator.
Cat timp Anglia nu va mai fi in UE, Romania nu va mai fi obligata sa accepte inmatricularea autovehiculelor importate din aceasta tara, ba chiar, va putea pretinde o taxa atat pentru inmatricularea acestora cat si pentru importarea lor (Vama).
Tot odata cu iesirea Anglia din UE, posibilitatea de a circula cu masini inmatriculate in Anglia in tara va scadea.
In momentul de fata multe din masinile de Anglia circula in tara cu inspectia tehnica facuta la noi, si asigurare falsa.
Ei bine, dupa ce iese Anglia din UE, RAR-ul va refuza sa mai faca ITP-ul la masinile cu volan pe dreapta, astfel, nu se vor mai putea inmatricula alte masini provenite din aceasta tara, si nici nu va mai exista posibilitatea de a reinoi actele la noi in tara, asa cum se face in momentul de fata.

Insa, chiar si asa, se vor putea inmatricula masinile cu volan pe drepta care provin din alte tari membre ale UE.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inca nu se stie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E deja ordin semnat de ministrul transporturilor, prin care, după ieșirea din UE a Angliei, nu mai se pot înmatricula mașini cu volan pe dreapta.