| Mario1994 a întrebat:

Cu ce ar fi mai ok sa sterg bordul de praf sau tot interiorul la VW Passat B8? happy Sa nu fie probleme.

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Servetele umede, gasesti la auchan sau alte supermarketuri servetele umede la raionul auto, sunt servetele umede speciale pentru interior doar ca ai grija cu bordul, sa nu dai cu servetele umede ce dau luciu, cand vei merge cu soarele in fata se va reflecta bordul in parbriz si te va incurca, poti da cu servetele normale pe bord si in restul masinii poti da cu servetele speciale pentru plastic/piele/textil, poti cumpara o pensula moale nu foarte mare sa dai cu ea praful din zonele mici cum ar fi fantele de aerisire, butoane, imbinari si altele.

Eu cand am chef sa-mi curat interiorul masinii exemplar procedez in felul urmator :
Imi cumpar din auchan de la raionul auto vreo 2-3 prosoape colorate microfibra, un pachet de servetele umede pentru piele, merg dupa si cumpar un pachet de servetele umede normale si un pachet de servetele faciale ( de alea la cutie ), in caz ca nu am, imi cumpar si o pensula mica.
Prima data iau o carpa microfibra si curat praful de suprafata cu ea, tot ce se poate insa nu apas tare, recomand sa ai grija cu suprafetele lucioase, cel mai bine ar fi sa le cureti cu servetel umed, nu uscat, curatand suprafetele lucioase cu servetel uscat le poti zgaria.
Dupa ce ai curatat praful de suprafata, ia pensula si da cu ea prin toate zonele greu accesibile, din care e greu sa scoti praful in mod normal cu un servetel uscat/umed, dupa ce ai scos tot praful cu ajutorul pensulei poti trece la servetelele umede, bordul si fetele usilor le poti da cu servetele umede normale, daca ai scaune de piele este recomandat sa le dai cu servetele umede speciale pentru piele, sa nu dai cu servetelele alea pe plasticul lucios sau pe volan, nu vrei un volan alunecos si nu vrei suprafetele lucioase sa para manjite/uleioase, solutia din servetelele alea este strict pentru piele.
Deci bord, fete de usi si plastic lucios cu servetele umede normale
Ce stii sigur ca e piele in afara de volan poti da cu servetele umede pentru piele. Volanul il poti curata cu servetele umede normale.
Dupa ce ai curatat tot cu servetele umede poti scoate presurile afara si sa aspiri interiorul, cureti foarte bine si presurile, le pui inapoi si asa te alegi cu un interior ca nou, cel putin pana data viitoare cand cineva se trezeste sa manance in masina si gata cu interiorul curat laughing
Am uitat sa mentionez, dupa ce dai cu servetelele umede pentru piele, la vreo 10-20 de secunde dupa poti da cu servetelul uscat sa indepartezi excesul de solutie, astfel nu raman semne/dare.

| cristimihailov a răspuns:

Nu e mai simplu sa duci masina la unii care o vor spala peste tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Servetele umede? Le storci putin in mana inainte de utilizare, sa nu aiba prea multa solutie.