| ovidix a întrebat:

curand am cumparat un scuter Piaggio Skipper... nu am decat act de vanzare-cumparare pe el, facut intre mine si proprietar, exista vreo sansa sa il inscriu la primarie sau, sa il inmatriculez? Precizez, am verificat seria sasiului + cel al motorului, scuterul nu este furat, proprietarul nu are acte pe el.

Daca ar fi, sa ii trag eu toate actele, cu ce ar trebui prima oara sa incep, unde trebuie sa ma duc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mergi la un notar public si sa dai o declaratie pe proprie raspundere ca ai cumparat scuterul, ca acesta nu este furat si ca proprietarul nu a putut sa-ti dea actele scuterului. Cu aceasta declaratie si contractul de vanzare-cumparare mergi la primaria localitatii tale de domiciliu si va fi inregistrat. Succes si numai bine!

1 răspuns:
| berty a răspuns:

Nu cred ca se poate. trebuie neaparat sa ai certificatu de la scuter