| anonimusss12 a întrebat:

Recent am cumparat o masina second Am facut act vanzare-cumparare cu proprietarul mi-a dat actele carte, talon, Rca, copie buletin, Devada anaf etc Intrebarea mea este masina este acum veche si nu vreau sa o inscriu cat timp pot merge cu ea pe numele la proprietar tin sa precizez ca am bagat-o deja la mine la primarie!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce ai face asta, mai ales in conditiile in care taxa de timbru este scoasa.

sa mergi cu masina inscrisa pe vechiul proprietar inseamna ca amenzile se duc la el, ai nevoie de el pentru ITP, ai nevoie de el in caz ca ramai fara talon samd

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pe certificat e completat rubrica instrainat catre atunci maxim 30 zile. Daca nu, teoretic tot 30 zile, dar nu vei fi santionat de politie, poate doar o amenda la inmatriculare

| anonimusss12 explică (pentru suntserios):

Nu scrie nimic proprietarul sta la 30 minute de mine Si ma gandesc sa circul asa fara sa o imatriculez se poate?

| anonimg a răspuns (pentru anonimusss12):

O masina neinmatriculata inseamna o masina fara numere de inmatriculare.

Art. 85

(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani.

Sursa: http://www.legislatia-rutiera.ro/infractiuni-si-pedepse.oug/

| anonimusss12 explică (pentru anonimg):

Masina este imatriculata doar ca nu este pe numele meu este pe numele proprietarului

| anonimg a răspuns (pentru anonimusss12):

Daca ai facut actele de vanzare-cumparare inseamna ca masina nu mai este pe numele proprietarului. Ea este deja a ta. Dovada este actul de vanzare-cumparare.
Banuiesc ca proprietarul a vandut-o cu numere cu tot, si nu a vrut sa-si ia numerele de pe ea.
Tu trebuie sa o inscrii la primarie ca sa poti plati taxele pentru ea.
Nu poti sa circuli daca a expirat ITP-ul; dar nu sunt sigur pentru rca.

| anonimusss12 explică (pentru anonimg):

Masina are itp valabil pana pe luna 11 anul 2018 si Rca valabina intrebarea mea este pot sa merg cu ea fara sa o inscriu?

| anonimusss12 explică (pentru suntserios):

Si daca merg cu ea fara o incriu cu riscul de a ramane fara talon si etc Este vreo problema?

| suntserios a răspuns (pentru anonimusss12):

Nu, nu este nicio problema daca nu ai rubrica instrainat catre completata

| anonimg a răspuns (pentru anonimusss12):

In locul tau as merge la serviciul înmatriculări si as intreba acolo ca sa fiu mai sigur. Ei sunt acolo si pentru informații. Mai multe detalii nu cunosc.

| suntserios a răspuns (pentru anonimusss12):

Nu vad de ce ai face asta, mai ales in conditiile in care taxa de timbru este scoasa.

sa mergi cu masina inscrisa pe vechiul proprietar inseamna ca amenzile se duc la el, ai nevoie de el pentru ITP, ai nevoie de el in caz ca ramai fara talon samd