| kraiova00 a întrebat:

Salut am un piaggio bravo si fostul proprietar a pierdut actele si am doar contractul de vanzare-cumparare... oare pot sa-l inscriu la primarie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, il poti inscrie. Du-te la un notar public si dai o declaratie autentificata, ca ai cumparat scuterul conform contractului, acesta nu este furat si ca nu ai primit actele de la fostul proprietar deoarece le-a pierdut. Cu aceasta declaratie si contractul de vanzare-cumparare o sa-l poti inscrie. Numai bine!

| kraiova00 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si notarul de unde stie ca persoana de la care am cumparat eu scuterul este proprietarul, cand el nu poate dovedi asta pentru ca nu are nici un act la el pentru ca sunt pierdute toate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru kraiova00):

Notarul n-are de unde sa stie, tu declari si el iti autentifica declaratia. Daca minti tu platesti, fapta este infractiunea de fals in declaratii, prevazuta si pedepsita de art.292 Cod penal, citez:
"Art.292. Falsul în declaraţii
Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."