| mikailla22 a întrebat:

Buna, dacă dosarul meu expira în august și pe mine m-a programat in septembrie, mai pot da traseul? Se mai poate prelungi dacă am traseul atunci?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dosarul de la școala de șoferi este VALABIL 12 luni din momentul absolvirii, mai exact de când are loc ultima oră de conducere.
Redau: "Valabilitatea dosarului pentru școala de șoferi nu poate fi prelungită. În cazul în care de-a lungul anului de la momentul absolvirii școlii candidatul nu a promovat examenul auto, după 12 luni va trebui să reia complet procesul de pregătire, atât pregătirea teoretică cât și toate orele de practică în cadrul unei școli autorizate, obligatorii. Ulterior, se va întocmi din nou dosarul pentru permis alături de toate actele necesare.

Valabilitatea celorlalte documente din dosarul pentru școala de șoferi

avizul psihologic este valabil 6 luni din momentul efectuării;
fișa medicală este valabilă 1 an din momentul efectuării;
cazierul este valabil 6 luni de la momentul eliberării;
fișa este valabilă 1 an de la data ultimei ore de conducere (dată expirării este trecută pe verso);
taxa de permis nu are valabilitate și dacă într-un an nu a fost luat permisul, taxa poate fi utilizată la noul dosar;"

| mikailla22 explică (pentru Salontanul):

și atunci dacă îmi expira în august de ce m ar mai programa?

| mikailla22 explică (pentru mikailla22):

și nu ar fi trebuit sa mi spună când m-a programat?
doar nu m au programat degeaba, doar știau când îmi expira

| Salontanul a răspuns (pentru mikailla22):

Pentru ca tu esti obligat sa refaci actele.

| 1234568807 a răspuns:

Daca dosarul a expirat si tu nu ai promovat ambele examene, nu mai poti sa mai faci nimic

| IonutzCatalin a răspuns:

Da. Se poate. Pentru că programarea la examen tine cont de valabilitatea dosarului. Ei știu că va expira in august și dus moment ce au programat in septembrie totul va fi în regulă. Mult succes!