| Katsu a întrebat:

Buna dimineata TPU! Acum cateva minute am mers in garaj sa pornesc putin masina insa nu porneste..motorina are, bateria e noua iar problemele la motor sunt toate rezolvate. Nu am pornit masina de vreo 3-4 zile..are cineva idee ce sa-i fac?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Taca face acel tac clar sunt de vina or bateria or electromotorul, de obicei baterie cand face un "tac" si atat!

| mgtow a răspuns:

Probabil bateria e falsa ori nu face bine contact la pornire.

| Katsu explică (pentru mgtow):

Din cate stiu, daca era bateria nu facea nici un zgomot dar cand ii dau cheie face "tac"..am dus-o si la reprezentanta si nu cred ca baga aia baterii false. Daca are importanta, masina e mercedes c200 si am bagat in ea 1500 euro la reparatii. Doar de la baterie poate fii dar n-ar avea cum teoretic. daca e noua si acum 3 zile mergea fara probleme...

| Katsu explică (pentru mgtow):

Trimiteti-mi in privat un mesaj cu id-ul dumneavoastra de messenger sa putem discuta mai lejer deoarece raspunsurile de pe TPU le pot vedea abia dupa 20-30 de minute.
Multumesc anticipat.

| mgtow a răspuns:

Verificati carbunii electromotorului de pornire, bornele acestuia (desurubati piulita si schimbatii putin pozitia-poate sunt oxidate)
Deasemenea, trebuie sa stiti ca unele auto au o protectie ce nu permite actionarea electromotorului cand bateria este descarcata(dupa simptome nu e cazul la dvs) dar nici mecanicul care a lucrat la masina nu pare sa fie prea bun daca ai probleme.

| Katsu explică (pentru mgtow):

Sa umblu la motor chiar nu am acces ca e inchis de un capac care nu pot sa-l scot nicidecum. Am fost acum la masina..bateria e putin probabil sa fie de vina deoarece, cand bag cheia in contact, se aude un bazait usor si scurt, acum 5 luni inainte sa schimb bateria bazaitul acela se auzea mai lung. Farurile lumineaza bine, radio-ul merge tot. Poate are "toane" habar n-am.