| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Buna dimineata TPU, ma intrebam de un timp la asta, daca eu am sa zicem o masina simpla si eu pun motor v12 pe ea dar eu nu schimb celelate piese, risc sa imi stric masina, adica unde vreau sa ajung este ca degeaba ai un motor de top daca celelate piese nu se ridica la nivelul motorului?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca daca pui un motor atat de puternic ai nevoie de alta transmisie, alte frane, cutie de viteze samd.

| Cristian100000 a răspuns:

Dacă puneți un motor mai puternic într-o mașină fără a actualiza și alte componente, există riscul ca acestea să nu poată suporta puterea motorului mai mare și să se deterioreze. De exemplu, transmisia, sistemul de frânare și suspensia pot fi suprasolicitate dacă nu sunt actualizate pentru a se potrivi cu puterea motorului mai mare. Prin urmare, ar fi recomandat să se facă upgrade-uri suplimentare la componentele relevante atunci când se instalează un motor mai puternic pentru a se asigura că mașina poate funcționa în siguranță și eficient.